Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

Hledá se žena na eurokomisařku a to je Věru těžké. Což takhle Věra?

Hledá se žena na eurokomisařku a to je Věru těžké. Což takhle Věra?

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oficiálně sdělil premiérovi jméno paní Jourové jako naší nominantky na post eurokomisaře. V televizních  Událostech, komentářích to řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Odcházím, zatím jen z besedy s novináři
11.červenec 2014 - 17:05

Sama nejpopulárnější ministryně vlády ČR Věra Jourová už druhý červencový čtvrtek  České televizi řekla, že nabídku přijme, pokud se bude jednat o jí blízké portfolium. Europoslanci zatím více než měsíc a půl po volbách do Evropského parlamentu ovšem od vlády Bohuslava Sobotky žádné  jméno na eurokomisaře s českým pasem neslyšeli. V Bruselu to podle většiny českých europoslanců považují  za zdržování.

V komentářích zaznívá, že čas od vyhlášení výsledků květnových eurovoleb neúprosně běží. Na rozdíl od Francouzů, Němců nebo i Slováků, kteří už svým kandidátům umetají v Bruselu cestu, Česko s výběrem svého eurokomisaře pořád váhá. Špičky EU by totiž měly o klíčových postech rozhodnout už v polovině července na zvláštním summitu v Bruselu.

V televizi se rozpovídal i šéfporadce českého premiéra a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, který se domnívá, že tolik nezáleží na konkrétním jménu. "Záleží na tom, jak intenzivní diplomatickou činnost vedete," má jasno Špidla.

Nu a tak vznikla myšlenka, že Česko možná místo dosud zvažovaných mužských kandidátů navrhne ženu.

Hledá se žena?

V televizi zaznělo, že podle bruselského tisku bude Jean-Claude Juncker, coby nový předseda komise, potřebovat nejméně devět žen. Přesně tolik má totiž  současná Barrosova komise. Zpravodaj ČT v Bruselu Bohumil Vostal někde zjistil, že Juncker obdržel od dosluhujících devíti eurokomisařek výzvu, aby v jeho týmu zasedlo žen nejméně deset.

Nabízí se řešení, že když Juncker bude respektovat názor žen, bude  spoléhat na ty státy, které dosud žádné jméno nedodaly, tedy včetně Česka.  Sobotkova vláda  by  tak musela najít  jazykově dobře vybavenou kandidátku a tak Ano našlo Věru Jourovou. 

Hnutí ANO  oficiálně na post eurokomisařky nominovalo svou ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou. V Událostech, komentářích to potvrdil předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Jourová by podle svých slov nabídku přijala, pokud by šlo o jí blízké portfolium - především regionální politiku.

SANEP: Nejdůvěryhodnějším politikem v ČR je Věra Jourová

Jaroslav Faltýnek: "Předseda hnutí Andrej Babiš sdělil oficiálně jméno paní ministryně Jourové premiéru Sobotkovi… Přišli jsme s dalším kandidátem – kvalitní ženou, která má zkušenosti zejména v oblasti regionálního rozvoje."

Věra Jourová pro ČT

"Záleželo by, jakou bychom vyjednali agendu. Přijala bych tu nabídku, kdyby to byla agenda mně blízká, což je především regionální politika, ale i otázky administrativy a vztahů s Evropským parlamentem. Myslím, že bych mohla zvládnout i některé další agendy," řekla ministryně Věra Jourová.


Věděla Věra Jourová už 8. července 2014 na besedě s novináři, kam ji chce navrhnout předseda ANO Andrej Babiš?

Ministryně Jourová se svými ministerskými spolupracovníky 6. března 2014

Věra Jourová 20. února 2014 na veletrhu Holiday world

Věra Jourová 31. ledna 2014 asi 23 hodin po uvedení do funkce ministryně
Pokud by ale Česko nakonec opravdu vybralo ženu, mimo hru by zůstal dosavadní kandidát ANO Pavel Telička, ale také Pavel Mertlík za ČSSD, Petr Blížkovský navržený KDU-ČSL nebo dosavadní eurokomisař Štefan Füle. O něm se totiž spekuluje, že by v pozici mohl setrvat na další funkční období. Podle Špidly jde ale pouze o jednu z obvyklých spekulací.

Když už jste si přečetli sdělení Jaroslava Faltýnka, který v televizním pořadu lišácký návrh Ano s Věrou Jourovou prozradil, tak je nutné dodat, že spoludiskutující Faltýnkovi byla místopředsedkyně ČSSD a Senátu
Alena Gajdůšková
.

Politička ze Zlína nejdříve jako žena zajásala, že Ano navrhuje na eurokomisařku z Česka  ženu, ale pak provedla obrat a začala oprašovat stranický návrh a tím je Pavel Mertlík.

Mertlík: Jsem přesvědčen, že na eurokomisaře mám!


Faltýnek oslovující Alenu Gajdůškovou ...  "Milá, drahá ...  " oponoval, že to nebyla ČSSD, která vyhrála v Česku volby do Evropského parlamentu a že eurokomisaři v barvách ČSSD nebylo nic moc. To na dvojnásobnou místopředsedkyni bylo  nějak moc a  oslovovaná "Milá, drahá  ... "  začala vyjmenovávávat, co všechno Vladimír Špidla a eurokomisař, ke kterému se ČSSD rovněž hlásí  Štefan Füle, udělali pro Evropu a Česko.

(ps, foto: Petr Skála)