Svátek má: Luděk

Zprávy

Velikost textu:

Finská města hlídají občanské anti-imigrantské hlídky

Finská města hlídají občanské anti-imigrantské hlídky

Finský  generální prokurátor Matti Nissinen ostře odsoudil hlídky občanů ve finských městech: Nepatří do společnosti, kde jsou organizované policejní síly.

Odinovi vojáci
15. ledna 2016 - 21:22

Na ulicích asi dvaceti finských měst se v poslední době objevily tzv. anti-imigrantské hlídky. Členové hlídek se označují jako Odinovi vojáci.

Hlídky vznikly jako reakce na příliv velkého počtu žadatelů o azyl ve Finsku. Generální prokurátor Matti Nissinen řekl, že historie prokázala, že nikdy nic dobrého z takových pouličních manévrů nevzniklo.

"Takové hlídky nepatří do společnosti jako je Finsko, kde jsou organizované policejní síly a kde má policie své pravomoci," uvedl prokurátor," nevidím to jako dobrou věc."

Členové vládní trojkoalice mají na celou věc ale rozdílné názory. Ministr zahraničí Timo Soini i když odsoudil rasismus a násilí, tak hlídky neodsoudil. Ministr financí Alexander Stubb uvedl, že koalice ještě bude diskutovat o tom, zda jsou hlídky nezákonné.

Anti-imigrantská skupina Odinovi vojáci ustavila první pouliční hlídky loni na podzim v severním městě Kemi, kdy velké množství lidí prchajících před konflikty na Blízkém východě začalo přicházet do Finska. V té době reagovala skupina na bezpečnostní hrozbu, kterou představují žadatelé o azyl.

Na facebookových stránkách anti-imigrantské skupiny Odinovi vojáci je prohlášení, že nejsou rasisti, nacisti, drogový gang, motocyklový gang a ani žádné jiné zločinné spolčení.

Nicméně prokurátora Nissinena jejich prohlášení neuklidnilo. Upozornil na to, že nosí oděv podobný uniformě,  tmavý bombardér ve stylu bundy s logem a názvem skupiny Odinovi vojáci.

"Vadí mi to, protože když se podíváme zpět do historie, tak vidíme, že nikdy nic dobrého nevzešlo z pouličních uniformovaných hlídek," řekl Nissinen, " je to rasově motivované a ohrožuje to naši společnost".

Naopak Odinovi vojáci tvrdí, že pomohou každému, bez ohledu na etnický původ. Skupina sama sebe popisuje jako kritiky přistěhovalecké politiky a prohlašuje, že bezpečnostní hlídky se budou chovat jako oči a uši policie.

Generální prokurátor Nissinen poukázal na to, že nedostatky v moderní společnosti by mohly poskytnout živnou půdu pro podobné hlídky.

Finské úřady jsou znepokojeny nárůstem sexuálních násilností


Finské  ústava zaručuje občanům právo na volný pohyb. Policejní šéf Seppo Kolehmainen již dříve poznamenal, že toto nedává pouličním hlídkám právo nebo pravomoc zasahovat do činnosti jiných lidí. Řekl, že policie bude sledovat situaci a přijme opatření proti případnému protiprávnímu jednání.

(rp,prvnizpravy.cz,yle,foto:arch.)