Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko vzdal hold spolubojovníkům Stepana Bandery

Porošenko vzdal hold spolubojovníkům Stepana Bandery

Petro Porošenko se setkal v Kyjevě s veterány. Mezi nimi byli dva veteráni z UPA, jakož i vojáci bojující na východě Ukrajiny se separatisty.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
10. května 2016 - 01:13

Ukrajinský prezident uctil památku bojovníků Ukrajinské povstalecké armády , a také řekl, že Rusko by nikdy nevyhrálo druhou světovou válku bez pomoci Ukrajinců.

"Jak mohou mít odvahu na základě nepopiratelných faktů prohlašovat, že Rusko tuto válku vyhrálo, aniž by nezmínilo Ukrajince?" podotknul na adresu Ruska Petro Porošenko.

Veterán Ukrajinské povstalecké armády Stepan Petr po setkání s prezidentem řekl, že UPA nebojovali na frontě s vojáky Rudé armády, protože obě válčící strany bojovaly s obyvateli Ukrajiny.

Zbořil: Politici si mění historii 2.světové války jak potřebují

Ukrajinský prezident rovněž poukázal na probíhající boje na východě.

"Vítězství nad nepřítelem bude možné pouze v případě, že Ukrajina bude jednotná a silná, a občané budou věřit  ukrajinské vlajce, znaku a hymně," zdůraznil Petro Porošenko.

Stepan Andrijovič Bandera byl ukrajinský politik, jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941-1959 a předseda Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a později i Ukrajinské povstalecké armády, která po skončení II. světové války bojovala za vytvoření Ukrajinského státu. Bandera je stále považován za kontroverzní osobnost, některými považovaná za národního hrdinu a jinými za zločince.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Některé variace mučení a úmrtí byly velmi sadistické, podobné těm německého gestapa. Polští historici napočítali 135 různých sadistických metod zabíjení. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo až sto padesát tisíc lidí. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let..

(rp,prvnizpravy.cz,kresy.pl,foto:arch.)