Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Zavražděný Houska, údajný člen severočeského Palerma

Zavražděný Houska, údajný člen severočeského Palerma

Jako blesk z čistého nebe přišla včera v noci z Chomutova zpráva o zavraždění mimořádně vlivného člena ČSSD Romana Housky o němž se v některých kruzích hovořilo jako o člověku, který prostřednictvím svých kontaktů ovládá Chomutov a okolí.

Roman Houska, sociální demokrat
19. listopadu 2013 - 21:10

Prvnizpravy.cz se pokusily z otevřených i redakčních zdrojů sestavit alespoň částečný portrét této podivné postavy, která se mnoho let mrštně pohybovala v levicovém spektru české politické scény.

Palermo na severu Čech

Portál Vaše věc připomíná, že už v roce 2003 vydal týdeník Týden obsáhlý materiál s názvem „Podkrušnohorské Palermo“, který podrobně popisuje temné zákulisí města Chomutov. To měl tehdy ovládat tzv. Belčevův gang, podle tisku exstarosta a kmotr Alexandr Novák a výše zmíněný člen ČSSD Roman Houska.      

Vlivný člen ČSSD Roman Houska byl zastřelen

Tehdejšímu poslanci ČSSD Jaroslavu Krákorovi z Chomutova měl Houska pomáhat umravnit vzpurné organizace strany. Mimochodem: spolu s Janou Vaňhovou tehdy pracovali u Krákory jako jeho asistenti. Podle informací v článku měl být podle policejních vyšetřovatelů Roman Houska zapojen v devadesátých letech při malé privatizaci na Chomutovsku do vydírání. Několik místních podnikatelů měla - podle obžaloby - zastrašovat a napadat konkurenční firmy a "nespřízněné" zájemce o některé podniky, které se v té době prodávaly v dražbách.

Týden například uvedl, že tehdejší Houskův spolupodezřelý Stanislav Týr je osobou, který převzal společnost Stop po „brutálním bulharském obchodníkovi s bílým masem Belčevovi“. Housku pak týdeník popisuje jako nejobávanějšího a nejvlivnějšího člověka v Chomutově.

Najížděl na strážníka autem

V říjnu 2003 všechny sdělovací prostředky informovaly o incidentu, při kterém měl místopředseda okresního výkonného výboru ČSSD v Chomutově měl svým automobilem najíždět na strážníka městské policie v Chomutově. Při parkování byl Houska zastaven městským strážníkem, se kterým se dostal do sporu a strážníkovi údajně přejel nohu. Houska pak tvrdil, že byl šikanován a strážník si prý nohu zranil sám, když mu kopal do auta.

Deník Blesk následně zveřejnil ostrý článek, ve kterém veřejně položil otázku proč vedení města Chomutova neoznámilo incident jako útok na veřejného činitele a nadřízení městského strážníka dokonce kritizovali strážníkův postup poněvadž podal na Housku trestní oznámení a tento krok nekonzultoval s vedením radnice. Přestože Houska za pomocí právníků soud nekonečně zdržoval v roce 2009 byl nepravomocně odsouzen na rok vězení s odkladem na zkušební dobu jednoho roku.

Záhadná půjčka

Před sedmi lety vyšel opět v Týdnu článek o velmi zvláštní půjčce mezi Romanem Houskou a jeho partnerkou Janou Vaňhovou, která měla Houskovi půjčit dva a půl milionu korun. „Může bývalá učitelka základní školy a komunální funkcionářka ČSSD bez problémů vydělat dva a půl milionu korun? Zřejmě ano," píše Týden.  

V roce 2003 měla bývalá učitelka základní školy Vaňhová půjčit Houskovi 2,5 milionu korun a podle zástavní smlouvy ze 14. května 2003 uložené u Katastrálního úřadu v Chomutově zastavil Houska na oplátku Vaňhové část svého domu. Stalo se to v době, kdy  spolu žili jako partneři.

Údajný pokus o korupci

V roce 2007 zveřejnila Mladá fronta Dnes informaci o úplatkářské aféře v níž figurovalo Houskovo jméno. Jan Šámal, podnikatel z Bíliny obvinil Romana Housku  z korupce a tvrdil, že funkcionář ČSSD po něm žádal úplatek ve výši 250 tisíc korun. Na oplátku Houska nabídl, že Šámal zvítězí v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Šámal v pořadu České televize Reportéři uvedl, že Houska řekl, že veřejnou soutěž dokáže přes ČSSD zmanipulovat. Houska jeho tvrzení napadl a tvrdil, že podnikatel lhal a podal na něj trestní oznámení. Podrobnosti o pokusu uplácení nechtěl Šámal sdělovat s tím, že mu někdo vyhrožuje.

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tehdy vtrhli do kanceláří chomutovské radnice při prošetřování prodeje městského majetku a zabavili část dokumentů. Mezi nimi i složku týkající se pronájmu parkoviště. Houska byl povolán k výslechu a po podání vysvětlení byl případ údajně uzavřen.
Podnikatel Šámal v soutěži o parkoviště nakonec zvítězil a provozoval jej dva roky. Pak chomutovská radnice jeho smlouvu neprodloužila.

Falešný svědek

Česká televize v březnu 2007 zveřejnil reportáž, ve které bylo podrobně popsáno jak se Roman Houska pokusil zastrašit reportéra ČT Karla Vránu, který natočil reportáž o vyšetřované kauze o pronájmu parkovišť v Chomutově. Moderátor Marel Wollner tehdy uvedl, že Roman Houska věřil, že natočená reportáž nikdy nebude odvysílaná.

Karlu Vránovi Vyhrožoval mocnými spojenci. "Když se redaktor nedal zastrašit podal na něj Houska trestní oznámení. Našel si dokonce i falešného svědka, který měl redaktora České televize zdiskreditovat. Tento člověk měl však už podobných služeb dost a proto se rozhodl promluvit. Praktiky pana Housky tak postupně vyplouvají na povrch," uvedl Wollner.

V reportáži pak nejmenovaný svědek popisuje jak několikrát nepravdivě svědčil v různých kauzách (například v incidentu se strážníkem městské policie) ve prospěch Romana Housky a proč se rozhodl v křivých svědectvích nepokračovat. "Je to jedna lež na druhou. Nechci svědčit, abych křivě vypovídal. Protože byly to věci, který tak nebyly a nechci prostě se do toho zatahovat. Mám strach o svoji rodinu, protože tam jsou takový různý tlaky," řekl svědek.

Foldyna Housku honil po sále

V tisku se v minulých letech dále objevily informace o tom, že Roman Houska údajně dlužil někdejší Konsolidační agentuře desítky milionů korun. Zřejmě nejkurióznější incident se stal na jednom ze sjezdů regionální ČSSD, kde se nepohodl se svým spolustraníkem Jaroslavem Foldynou. Rozzuřený Foldyna, který dříve aktivně boxoval pak prý Housku honil po sále, kde se schůze konala a hlasitě jej vyzýval k pěstnímu souboji...

(aj,foto:arch.)