Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

„Zelení" pohřbili i možnost menšinové vlády s Merkelovou!

„Zelení" pohřbili i možnost menšinové vlády s Merkelovou!

„Zelení" vyloučili možnost účasti v menšinové vládě s blokem CDU/CSU kancléřky Angela Merkelovou poté, co se jednání o vytvoření většinové koalice nezdařila.

Čtvrté funkční období Merkelové se hroutí
20. listopadu 2017 - 08:06

Německá Svobodná demokratická strana (FDP) opustila před několika hodinami rozhovory o vytvoření parlamentní koalice s blokem CDU/CSU a Zelení (tzv. Jamajka). Německá SPD také odmítla účastnit se koalice.

Existují tedy dvě možnosti: menšinová vláda (CDU/CSU s liberály nebo se zelenými), která v historii Německa dosud neexistovala, nebo nové volby, které nikdy nebyly ohlášeny tak rychle.


„Německo potřebuje stabilní vládu, a proto vyžaduje většinu v parlamentu, pokud úplné odmítnutí SPD koalice přetrvává, nevím, jak může být v menšině vytvořena,“ řekl televiznímu kanálu ZDF vyjednavač „Zelených“ Jürgen Trittin.

Jedinou alternativou k novým volbám je tedy menšinová vláda CDU/CSU a FDP. Jenže lídr liberálů Christian Lindner byl právě tím, který ohlásil selhání vyjednávání o „Jamace“, a že by se hnal do menšinové vlády je dost pochybné.

Přičemž sama Merkelová po záříjových volbách prohlásila, že není ochotna formovat menšinovou vládu. Tvrdila, že „hodlá dosáhnout vytvoření stabilní vlády v Německu".

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: arch.)