Svátek má: Teodor

Komentáře

Spam na našich frekvencích

Občas je problém, že fakta jsou tak nějak v rozporu s fakty.


Ukrajina i nadále bouří, ovšem médiím byť sebenakloněnějším, jsou už některé věci divné. Takový zničený ruský konvoj na ukrajinském území,  o kterém informovala ukrajinská vláda třeba. 1200 vojáků… Rozhodně jej zničili, ale tak nějak jim chybí fotky. Asi se jim vybily mobily či co. Chybí  i trosky. Stejně tak mrtvoly. Ovšem nesmí se to říkat, protože pak je člověk okamžitě označen za estébáka a absolventa VUMLu. Bohužel se zdá, že ve školách zoufale chybí rétorika, protože označení každého, s kým nesouhlasíme, jako komunisty či jiná, stejně dehonestující nálepka, je už poněkud jednotvárné a nesvědčí to o přílišné svěžesti ducha zastánců těch pravých pravd. Kvalita ukrajinské propagandy kulhá.

Ovšem jsou na světě horší věci, docela by mne zajímalo, jestli si třeba takový Blesk uvědomuje, že je z tiskového zákona odpovědný za veškerý obsah svých stránek na své doméně, včetně diskusí? Chápu, že být „diskutér internetových fór“ je pravděpodobně psychiatrická diagnóza, ale myslím, že postoj Novinek a po nich Mladé fronty Dnes, kteří začali vyžadovat po diskutujících pravá jména, je dobrý. Ti nejlepší zrušili diskuzi pod články úplně a nebo dávají možnost diskutovat pouze svým autorům a spolupracovníkům.

Tržby koncernu MAFRA, která má mít 40procentní podíl na deníkovém trhu, klesly meziročně o sedm procent, ale firma zdvojnásobila zisk. Jak je to možné?

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange  prohlásil, že co nejdříve opustí ekvádorskou ambasádu.  Velvyslanectví v Londýně nicméně sdělilo, že mu poskytne ochranu na jakkoliv dlouhou dobu. Objevily se zprávy, že  Assange trpí srdeční poruchou a nemocí z nedostatku slunečního světla. Jiné zprávy mluví o depresi a podlomeném zdraví. Assange údajně odmítá nabízenou péči a převoz diplomatickým vozidlem do nemocnice. Celé dny totiž tráví ve svém pokoji. Policie ale tvrdí, že by vozidlo zastavila. Je připravena Assange okamžitě zatknout, ostatně právě proto celé dny i noci hlídkuje před budovou velvyslanectví. Jeho advokátka Jennifer Robinsonová  prohlásila, že Assange ambasádu opustí pouze, bude-li si jist, že se dokáže vyhnout extradici do USA.
 
Náměstkyně amerického ministra zahraničí pro záležitosti Evropy Victoria Nulandová prohlásila na briefingu v Kyjevě, že americká strana nefinancovala protestní akce, které začaly loni v listopadu v hlavním městě Ukrajiny. „USA neposkytly Majdanu vůbec žádnou podporu“, řekla Nulandová. Jasně. Stejně jako USA účelově nepodporují a nevyzbrojují teroristické organizace v Sýrii, islamisty v Egyptě, v Iráku, Lybii, Afghánistánu, Pákistánu a jiných zemích.  
 
Otec Anderse Breivika napíše knihu o výchově teroristy… Jens Breivik chce vyprávět o úloze, kterou sehrál ve výchově syna, a chce pochopit, byla-li masová vražda výsledkem jeho chyb. Dobrý způsob, jak pochopit a ještě na tom vydělat.

Město Ferguson, v němž bílý policista zastřelil černého zlodějíčka Michaela Browna šesti ranami revolveru, z toho dvěma do hlavy a tím rozpoutal padesát let nevídané rasové nepokoje, se stalo místem srazu novinářů z celých Spojených států. Dokonce dorazil i věhlasný Anderson Cooper ze CNN. Událost rozpoutala mnoho debat. Jednak je to tradiční diskuze o bílém policistovi a černém mladíkovi z vyloučené komunity, ale začínají se ozývat hlasy, zastávající se policisty a tážící se, co by se stalo, kdyby černý policista zastřelil bílého zloděje.

Sociální média jako Twitter a šokující obrazy agresivní policie na Instagramu protesty ve Fergusonu zesílily. Hashtag  #Ferguson byl  tweetován tento měsíc  téměř osm milionkrát. Twitter funguje jako obří zesilovač ozvěny, jako digitální megafon… tvrdí Nikki Usher z mediální katedry George Washington University. „Je to skvělé fórum pro šíření dezinformací a šíření přehánění a vášně podněcujících sdělení.“ 26 % afro-amerických uživatelů internetu má účet na Twitteru, což je téměř dvojnásobek 14 % bělochů, kteří Twitter v USA používají. Tvrdí to  průzkum  Pew Research Center  z roku 2013. 

Američané se bojí. Mají v živé paměti rasové nepokoje v roce 1921 v Greenwoodu v Tulse.   Všechno začalo 30. května 1921, kdy bílá dívka   obvinila mladého černocha Dicka Rollanda  ze znásilnění ve výtahu v centru města. Rowland byl zatčen, ale obvinění se zdálo pochybné, dokonce ho zpochybňovala i policie. 31. května  na titulní straně  Tulsa Tribune byl  úvodník pod titulkem: „Dnes večer budeme lynčovat negry.“ Stalo se. Zahynulo 300 černochů  a davem zničeno  bylo více než 1200 domů, 23 černých kostelů,   nemocnice, pohřební ústav, škola, divadlo, ordinace a kancelář advokáta, hotely, obchody s potravinami, restaurace ….  Nikdy nebyli  žádní bílí zatčeni a odsouzeni. Teprve v roce 1995 vytvořila oklahomská státní správa vyšetřovací komisi… I tak vypadá demokracie.

Německý ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller, člen  německé konzervativní Křesťansko-sociální unie CSU   ve středu veřejně obvinil v televizi ZDF Katar z financování islamistů ISIS, usilujících o islámský chalífát. Co na to říkala Al Džazíra,  není známo… Informace o ministrovi z mediální pozornosti tiše zmizela,  i když ji zveřejnil Reuters. Informaci převzala POUZE Euronews, televize al Arabiya, izraelská tisková agentura  Arutz Sheva a rádio Kurdistan24. Německá vládní mluvčí řekla, že   poznámky Müllera neodrážejí oficiální pohled   Berlína. Katar popřel, že podporuje islamistické povstalce v Sýrii a Iráku.  Diplomaté a opoziční zdroje říkají, že zatímco Katar podporuje relativně mírné rebely,  Saúdské Arábie podporuje také „více nekompromisní“ frakce. Ministr Müller v televizi ZDF ale nepřímo citoval pouze  tajemníka pro terorismus a finanční zpravodajství amerického  ministra financí Davida Cohena, který  v březnu uvedl, že Katar podporuje islámské bojovníky v Sýrii a  podpořil i egyptské Muslimské bratrstvo, které bylo zeměmi Zálivu opět označeno za teroristickou  organizaci.  Ministři zahraničí a obrany Německa ve středu uvedli, že Německo je připraveno poslat zbraně  kurdským bezpečnostním silám v severním Iráku k boji proti islámskému státu. Co budou s tímto faktem jako členové NATO dělat Turci,  kteří s Kurdy bojují už půl století, není také známo. Asi za půl roku někdo prohlásí,  že  podpora kurdských teroristů „neodráží oficiální pohled Berlína“.

Gill Geislerová se na oborovém webu Poynter v souvislosti s překotnými ději zabývá problematikou „breaking news“ a tím, co je třeba dělat, aby newsroom takovou událost s přehledem zvládnul.  Za nejdůležitější Geislerová považuje plán, který se dá aplikovat v upravené verzi pro případy nečekaných událostí,  dále poukazuje na to, že všechno musí fungovat, i když šéf zrovna není k dispozici a z nějakého důvodu není přítomen ani reportér, který se na problematiku specializuje. Hardware ani software nesmí být nejslabším článkem řetězce, musí být nastaveny komunikační kanály, je potřeba mít dostatečnou „zásobu“ kvalitních žurnalistů.  Redakce musí myslet analyticky a zkoumat problém ze všech úhlů a snažit se dostat pod povrch. Zprávu musí být na všech platformách ve stejné kvalitě.  Připraveni k pomoci s pokrytím „breaking news“ musí být všichni. Celá redakce, tedy například i lidé z inzertního oddělení. Redakce musí vědět, že každá neobvyklá událost je minovým polem. Je třeba, aby si lidé v redakci zvykli starat se jeden o druhého a zejména je třeba myslet na to, že se mluví a píše o lidech, ne  o číslech. Dobré doporučení. Pokud neprobíhá manažerská „optimalizace“ a ti zkušení s vyšším platem nejsou ve výpovědi.

Poznámka na okraj: V Českém rozhlase si krizový scénář připravili ihned po událostech 11. září 2001,  kdy náhlost události   redakci zpravodajství na několik hodin překvapila a zaskočila, nebyly telefonní čísla na některé specialisty, masivní zájem o informace shodil dynamický web a programátoři museli vytvořit nouzové statické stránky, řada novinářů si mysela,  že jich se to netýká. Povodně 2002 už zvládal celý organizační systém rozhlasu perfektně.

BBC čelí kritice kvůli policejní razii v domě slavného zpěváka Cliffa Richarda, podezřelého z pedofilie. BBC vyslala na místo helikoptéru a tím si způsobila dva problémy. Tím prvním je, že se BBC dozvěděla o razii z policejních zdrojů a vysílala z ní přímý přenos v době, kdy Cliff Richard, v tu dobu dlící mimo ostrovy, neměl o ničem ani ponětí. Přitom jde zatím o pouhé podezření,  z něhož udělal způsob pokrytí BBC událost dne.  Druhý problém si způsobila tím, že neohlásila svému konkurentovi ITV, že helikoptéru používá. Z finančních důvodů totiž BBC a ITV sdílejí jeden vrtulník, ovšem podle písemné dohody  se musí strany vzájemně informovat o jeho užití.  ITV bere záležitost jako porušení kontraktu a hodlá sáhnout k právním krokům.   Záležitostí s pokrytím policejního zásahu se zabývá i parlamentní výbor pro kulturu, jehož předseda zaslal šéfovi BBC, lordu Hallovi  seznam otázek,  z nichž jedna zní: „Kdo schválil  k pokrytí události užití helikoptéry a na základě jakých informaci?“
 
Americký Copyright Office rozhodl, že fotografie pořízená samotným zvířetem nemůže být chráněna autorským právem. Tím smetl ze stolu spor Wikimedie s britským fotografem Davidem Slaterem o selfie  černého makaka, který fotografovi ukradl  v Indonésii v roce 2011 aparát a zmáčkl spoušť. „Úřad nebude registrovat díla vyrobená přírodou, zvířaty nebo rostlinami.  Stejně tak  úřad nemůže registrovat dílo údajně vytvořené božskou nebo nadpřirozenou bytostí, i když úřad může registrovat práci, jejíž  žádost   uvádí, že práce byla inspirována božským duchem.“ Je to radostné rozhodnutí. Halelujah.

Globální oteplování si dalo pauzu, zjistili "vědci". Při pátrání po příčinách je napadl jako viník  Atlantský oceán, který prý pohlcuje teplo. Ka-Kit Tung, profesor aplikované matematiky a atmosférických věd   z University of Washington a jeho tým  ukázali, že Atlantský oceán může působit jako chladič. Jiní "vědci" přišli s hypotézou, že za všechno mohou sluneční skvrny a další viní sopky.  Mediální mýtus o globálním oteplování tak může žít vesele dál i když globální oteplování ustalo, ačkoliv nikdo netuší, zda vůbec nastalo, co se vlastně děje a proč se tak děje. Pokud by měly být pravdivé předpovědi z doby před deseti lety,  už nyní by mělo být stoupajícím mořem z tajícího arktického ledu zaplaveno nejen Holandsko, ale i Londýn či Benátky.

První francouzská vrtulníková loď Mistral je připravena na plavbu do Ruska. Druhá loď, Sevastopol, by měla být dokončena v roce 2015. Francie  chce lodě ruské armádě za 1,6 miliardy USD dodat přes embargo EU.  Není nic, co by se zastavilo Francii od dodání dvou vrtulníkových nosičů  Mistral ruské Pacifické flotile, řekl francouzský prezident Francois Hollande.

V Doněcku bylo v  červenci zastaveno vysílání všech ukrajinských televizních kanálů. Důvodem k jejich konečnému odpojení   byla "zpráva" o tom, že luganští domobranci měli údajně slíbit, že vybombardují centrum města, pokud ukrajinské ozbrojené složky neustoupí.   Národní rada pro televizní a rádiové vysílání Ukrajiny zase dala poskytovatelům 24 hodin na odpojení kanálů vysílajících ruské pořady a v Moldavsku   zakázali vysílání ruského zpravodajského kanálu Rossija 24.

Ruské novináře vyhnali už v červnu i z ukrajinského parlamentu a v Moskvě Hlas Ameriky oficiálním dopisem oznámil ukončení kontraktu o rádiovém vysílání na frekvenci 810 AM. Generální ředitel tiskové agentury Rossija Segodňa Dmitrij Kiseljov, který odmítl s Hlasem Ameriky spolupracovat, označuje toto rádio za „spam na našich frekvencích“.  Kiseljov se domnívá, že Hlas Ameriky je nudný a není schopen sebekritiky ve vztahu k USA. To Francie si je handicapu vědoma a snaží se USA v propagandě konkurovat. V Paříži začalo v arabštině vysílat "nezávislé" "syrské" rádio Rozana.

Maďarská vláda uvalila na komerční mediální podniky novou daň z reklamy. A první obětí se stává RTL koncernu Bertelsmann, jejíž zisk se v prvním pololetí propadl o více než polovinu na 202 milionů eur. Ten již dříve označil novou daň na média v Maďarsku za očividný pokus vyhnat RTL z tamního trhu. Sazba nové daně může činit až 40 procent, pokud tržby podniku přesáhnou 20 miliard forintů (1,8 miliardy Kč) ročně.  Tohoto zisku dosahuje v Maďarsku pouze RTL.

V americkém deníku The New York Times se objevila první reklama na marihuanu. V USA začal Nový věk. Huliče.
 
Irena Ryšánková