Tomio Okamura: Babišova vláda poškodila Českou republiku v otázce imigrace

KOMENTÁŘ

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš v pondělí řekl, že je proti tomu, aby Česká republika podpořila Globální pakt OSN o uprchlících.

19. prosince 2018 - 07:00
Přesto ten samý den Česká republika tento pakt o uprchlících podpořila na Valném shromáždění OSN! Vláda Andreje Babiše tímto zcela zřejmě poškodila české národní zájmy. Proto hnutí SPD navrhlo na úvod jednání této schůze Poslanecké sněmovny mimořádný bod s názvem „Informace vlády o Globálním paktu OSN o uprchlících". Hnutí ANO a ČSSD bohužel projednávání tohoto bodu vetovaly. To je naprosto nepřijatelné.

Proto též zvážíme, že navrhneme svolání mimořádné schůze k vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše.
Na Výboru pro evropské záležitosti premiér Babiš na dotaz poslance SPD Lubomíra Volného odpověděl, že vláda bude mít „podobné stanovisko" ke Globálnímu  paktu OSN o uprchlících jako ke Globálnímu paktu OSN o migraci (máme to zdokumentované nahrávkou) – tedy negativní. Přitom naopak zase vláda Andreje Babiše 16. listopadu 2018 předložila Poslanecké sněmovně dokument 1691, kde oznamuje, že Česká republika Globální pakt OSN o uprchlících podpoří („ČR nemůže být kritizována za nedostatek solidarity s lidmi, kteří pomoc skutečně potřebují, protože ČR podporuje Globální kompakt OSN o uprchlících," píše se v tomto dokumentu vlády).Tento zmatek a nesoulad mezi postoji svědčí o nekompetenci vlády v zahraniční politice.

Tento Globální pakt OSN o uprchlících, který nakonec Babišova vláda podpořila, de facto zavádí globální uprchlické kvóty. Peter Szijjártó, ministr zahraničí Maďarska, které pakt nepodpořilo, řekl, že pakt otevírá zadní dvířka pro ty, kteří nemohou přijít dveřmi hlavními. Konkrétně zahrnuje „mechanismy pro účinnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na situace vyznačující se velkým množstvím uprchlíků". „Nabízí mezinárodní rozšiřování podpory anebo aktivace opatření pro spravedlivější a předvídatelnější sdílení zátěže a odpovědnosti."

Pakt o uprchlících bude umožňovat i rozšířený přístup k přesídlení a dalším řešením v třetích zemích. Tento pakt navíc staví návratovou politiku pouze na bázi dobrovolných repatriací, a to i pro země původu uprchlíků. A, v neposlední řadě, tento pakt má ambici usilovat o to, aby „reakce na pohyby uprchlíků po celou dobu zohledňovaly otázky genderu, věku a různorodosti". Takže má v sobě i podobné věci, které obsahuje Istanbulská úmluva.

Na druhé straně vítáme, že na základě tlaku SPD v Poslanecké sněmovně vláda Andreje Babiše prohlásila, že odmítá Globální pakt OSN o migraci. Naše práce v opozici a náš tlak na vládu již přináší ovoce. I když to bylo po dlouhých peripetiích, kdy původně Ministerstvo zahraničí, v jehož čele stojí ministr Petříček z ČSSD, neoznámilo OSN, že Česko odstupuje od Globálního paktu OSN o migraci. Ministr Petříček následně slíbil, že se ČR pouze nezdrží hlasování, ale že bude hlasovat aktivně proti tomuto paktu o migraci. Na vládu budeme nadále vykonávat tlak, abychom hájili zájmy českých občanů a náš program.

Tomio Okamura


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?