Svátek má: Nikola

Komentáře

Alexander Černý

poslanec PSP ČR (KSČM)

Další summit EU bez hmatatelných výsledků

V pátek se konal bratislavský summit lídrů Evropské unie. Nic vyloženě závratného nepřinesl.

Znovu jsme si mohli vyslechnout mnoho prázdných frází a proklamací, ale nejpalčivější problém současné Evropy, a to řešení migrační krize, sedál neposunul, což někteří vrcholní účastníci i posléze potvrdili. Dozvěděli jsme se, že to problém je a že ho musíme řešit. To ale je snad každému už dva roky celkem jasné.

Pokud bychom se zaměřili alespoň na nějaké výsledky celého summitu, tak bychom mohli zmínit, že se nepodařilo řešit, co udělat s nesmyslnými přistěhovaleckými kvótami a konečně se začalo mluvit o ochraně hranic a pomoci bezpečnostním složkám jednotlivých států v místech, odkud přichází největší proud běženců. V těchto tématech sehrál pozitivní roli především postoj východních zemí Evropské unie.
Zatím jsme ale primárně u slov.

Příčiny migrační krize (např. vměšování se do fungujících režimů třetích zemí) nejsou řešeny a účinná ochrana vnějších hranic EU neexistuje. Stále neexistují faktická opatření, která by migrační krizi ukončila. Bohužel naši představitelé také příliš nepomáhají, když mají potřebu v posledních dnech umenšovat význam zemí V4, neboť se ukazuje, že právě V4 je vhodná platforma k uplatňování našich zájmů v rámci Evropy a může dobře působit jako názorový protipól vůči nezodpovědnému sebedestrukčnímu přístupu například současného německého vedení.

Alexander Černý