Jiří Valenta: Hustá mlha kolem České pošty

KOMENTÁŘ

Aktuálně "podivnou" situaci, a to nejen v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, ve státním podniku,...

8. října 2015 - 07:00
... když bych tento stav nazval ještě velice jemným pojmem, dokreslují nejen rozličné kauzy, ale i mnohá podezření z politicko – hospodářských intrik, která často překrývá mlžný opar netransparence. Občané a společenské organizace toto registrují a projevují oprávněnou nespokojenost. Jedná se přece také o jejich peníze!

Tak například, co si v této souvislosti může myslet občan "o trafice" pro politicky odklizeného ministra dopravy Zdeňka Žáka, který s akademickým titulem bakalář radí České poště již od roku 2014 a to ve velice odborně náročné oblasti logistiky, telematiky a informačních a komunikačních technologií? Že by snad lepší odborník neexistoval? To bych se velice divil! Jen ve svém okolí jich registruji desítky! Obávám se ale spíše, že než o nedostatečnou kvalifikaci a praxi pana exministra, jde zejména o jeho budoucí roli, resp. o čistotu této role. Na stole již leží, v souvislosti s informačními a komunikačními technologiemi, existence odštěpného závodu České pošty pro ICT, kde by se do budoucna mohly rozdělovat desítky miliard plynoucí zejména z EU. Mohu potvrdit, a to nejen z pozice předsedy Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment, že již samotný fakt, že by se měly finanční prostředky přerozdělovávat právě z pošty, mnohé významné profesní organizace působící v oblasti informačních a komunikačních technologií, velice jitří.

Konkrétní výsledky Žákovy práce se úzkostlivě tají a doposud neexistuje ani vysvětlení proč si ho pošta vůbec vybrala. Sdělit nechce ani výši odměny, kterou si u ní doposud vydělal. Není zcela vyloučeno, že Žák může pokračovat uvnitř státního podniku ve funkci jakéhosi "čističe", neboť z jeho profesní anamnézy se můžeme dozvědět, že se již proslavil odvoláním hned několika ředitelů, například ČD, Silnic a dálnic, evidovali jsem i pokus o odvolání ředitele Řízení letového provozu, který mu ale nevyšel. A také dosazováním svých kamarádů, jak detailně ilustrují i některá média. Z tohoto důvodu neunikl ani pozornosti BIS, která ve své zprávě explicitně uvedla, že "se skupina lobistů pokoušela iniciovat odvolání generálního ředitele. Usilovala o obsazení významných pozic předem vytipovanými lidmi a o získání vlivu na hospodaření podniku. Lobisté přes prostředníky, z okolí vysoce postavených ústavních činitelů a z podnikatelského prostředí, měli zařizovat i schůzky svého adepta na generálního ředitele se členy vlády." Alespoň tolik ze zprávy BIS.

Podezření z napojení na politiky, netransparence a nejspíše tak i nehospodárnosti, která jsem naznačil, se však netýkají pouze výše Žákových odměn, obdobných případů je jistě mnohem více. Uvedu alespoň ještě jeden. Státní podnik nehodlá například zveřejnit také odměny vysoké manažerky, ředitelky korporátní správy, Barbory Snopkové – Haberové, v médiích označené jako spojka sociální demokracie do samého centra "pošty". Ačkoliv se v tomto ohledu jedná o veřejnou instituci, požadované informace jsou také v tomto případě tajeny. Pošta se hájí tím, že provozuje i podnikatelskou činnost, působí na volném trhu a od státu nedostává žádné dotace. Nejvyšší správní soud však již v několika svých rozhodnutích konstatoval, že za veřejnou instituci je třeba považovat například i Letiště Praha nebo společnost ČEZ.

Podezřelé zájmy a aktivity v souvislosti s Českou poštou, abych byl zcela spravedlivý, se negenerují ale jen ze sociální demokracie, jak by se mohlo zdát. Mnozí z nás si ještě možná pamatují obvinění, které mediálně adresoval ministr vnitra poradci a spojce expremiéra Babiše Adamu Vojtěchovi z Hnutí ANO 2011 – “Bude líp!” s tím, že se tento pán měl zapojit do "her letní úplatkářské kauzy" způsobem dávání jakýchsi příslibů panu Čadkovi, jednomu z hlavních protagonistů celého případu. I když to pan poradce Vojtěch vehementně popírá, přesto alespoň přiznal, že se s panem Čadkem dvakrát setkal a jednal s ním. Proč tedy? A mohl bych pokračovat!

Jiří Valenta




Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?