Svátek má: Teodor

Komentáře

Jan Veleba

senátor (SPO)

K demisi - nedemisi, k neodvolání - odvolání

Nesčetněkrát nám tato koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, dnes spíše nevláda, sdělovala, jak je úspěšná, jak je stabilní, jak je nejlepší.

Dělo se tak do doby než začaly padat předvolební preference ČSSD a naopak výrazně narůstaly preference ANO.

Do té doby vláda pracovala, navrhovala a prosazovala zákony, bezprecedentní úlety ministra kultury Daniela Hermana, který si z ministerstva kultury udělal soukromý apartmán pro dalajlámu, se neřešily. Stejně tak aktivní účast ministrů KDU-ČSL Hermana a Jurečky na demonstraci proti hlavě státu v den státního svátku na Staroměstském náměstí.

Koncem dubna začal premiér Bohuslav Sobotka mediální kampaň, ve které navodil konfrontační atmosféru s tím, že ihned v prvních dnech května vystoupí a sdělí své rozhodnutí, jak bude postupovat proti ministru financí Andreji Babišovi, pokud nevysvětlí majetkové záležitosti z dob, kdy nebyl v politice a podnikal. Tomu Andreji Babišovi, se kterým téměř 4 roky těsně spolupracoval.

Dne 2. května premiér Bohuslav Sobotka sdělil, že byl rozhodnut Andreje Babiše z vlády odvolat, ale že nechce tímto krokem z něho udělat mučedníka a proto se rozhodl pro demisi vlády, kterou podá do konce prvního týdne května 2017.

“Nechtěl jsem postupovat způsobem, že bych jej dostal do role nějakého mučedníka, který by chodil po republice a vyprávěl, že byl vyštván z vlády. Tak to není.“ uvádí premiér v rozhovoru pro Právo 3. května.


3. května začaly prosakovat neoficiální informace, že demisi vlády, kterou premiér s NIKÝM dopředu neprojednal – ani s koaličními partnery, ani s vedením ČSSD, ani s ministry za ČSSD – předloží až v druhé polovině května.

4. května přijel premiér k prezidentu republiky a namísto očekávané, režijně dokonale dramaticky a pompézně avizované demise se pokusil o úskok s tím, že si jde vlastně s prezidentem o tom všem popovídat.

5. května následovala další změna stanoviska a premiér odeslal prezidentu republiky návrh nikoliv demise, ale odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše a přímo si stanovil, že to bude 9. května 2017.

Co tak nebylo 2. května je tak 5. května …..

Strana Práv Občanů hodnotí postup předsedy vlády Bohuslava Sobotky jako krajně nezodpovědný, nedůvěryhodný a poškozující zájmy této země.

Vyzýváme pana premiéra, aby dostál svému slovu, podal demisi a ponechal průchod řešení jím vyvolané politické krize dle Ústavy ČR reprezentované v těchto případech prezidentem republiky.

Odmítáme útoky na prezidenta republiky Miloše Zemana, nebyl to on, který tuto bezprecedentní politickou krizi vyvolal.  Věříme, že se bude jako hlava státu se silným mandátem vzešlým z přímé volby rozhodovat ve prospěch lidu této země, nikoliv skupinky mocichtivých karierních politiků hájících svoje mocenské a politické posty.

Jan Veleba