Svátek má: Nikola

Komentáře

Alexander Černý

poslanec PSP ČR (KSČM)

Lidský život má nenahraditelnou cenu

Agresivita ve světě prudce stoupá. Poslední události v Nice připravily o život více jak 84 lidí.

Spekulace o tom, zda jde o teroristický čin motivovaný Islámským státem či zda se jednalo o člověka, který trpěl psychickými problémy, dnes zaměstnávají příslušné orgány. Nic to však nemění na tom, že zcela nevinní lidé včetně dětí přišli o život, který nelze ničím nahradit.

Ve vlaku u bavorského Würzburgu zaútočil na pasažéry sedmnáctiletý Afghánec. Čtyři těžce zranění je další hrůzná bilance. V Turecku označil prezident Erdogan vojenský puč za zradu a prý budou padat tvrdé tresty. I tady během pokusu o převrat zemřelo minimálně 290 lidí a dalších 1 440 utrpělo zranění. Mezi mrtvými je i 190 obyvatel, kteří k pučistům nepatřili. Kdysi jsme bez obav jezdili na dovolenou do destinací, kde dnes zuří kruté boje či se obáváme útoků teroristů. A tak většina z nás zůstává v době dovolených raději doma.

Za každých okolností bychom si měli vážit bezpečí a míru, které poskytuje Česká republika. Přesto však nelze zůstat k tomuto dění netečný. Spoustu válečných konfliktů bylo zaviněno touhou po moci a uchvácení zemí, v nichž se až dosud pokojně žilo. Eskalace napětí, která zasáhla dnešní Evropu, je i pro nás velmi nebezpečná. A proto by se představitelé našeho státu spolu s dalšími evropskými politiky měli zasadit o to, aby se důrazně začal řešit problém migrace i zasahování do suverenity států, které o pomoc v rámci vojenských misí ani nežádaly.

Islámský stát začíná svými chapadly ohrožovat celý svět. Nelze z toho vyjmout ani USA. Potlačení převratu v Turecku nemusí být ukončením napětí. Dnešní otevřené hranice mohou bezesporu způsobit, že přes veškerou snahu policie jsou fanatici Islámského státu schopni zaútočit prakticky kdekoliv. Proto by snaha všech politiků měla směřovat jedním směrem - omezit vojenské ataky, snažit se pomoci uprchlíkům v zemích, ze kterých pochází, neboť bída a hlad jsou jedním z momentů, kdy lidé hledají často velmi nevhodná řešení své situace.

Nikdo však nemá právo brát životy nevinným lidem. KSČM odmítá veškeré vojenské či jiné agrese a bude i nadále apelovat na znovunastolení klidu a míru, který jedině umožňuje spokojený život lidí.

Alexander Černý