Svátek má: Brigita

Komentáře

Alexander Černý

poslanec PSP ČR (KSČM)

Marketingový tah

Spíše neúcta a pohrdání lidmi. Naše vojsko bývalo kdysi nakladatelství naprosto seriózní.

Doba se ale mění a vydavatel Emerich Drtina se rozhodl vydělat za každou cenu. Hrnečky a trička s portrétem masového vraha Adolfa Hitlera prodával ve svém e-shopu. Je k neuvěření, že tento člověk je schopen vydělávat i na hrůzách, na které nelze zapomenout. Díky Adolfu Hitlerovi zemřely miliony lidí, ať už v koncentračních táborech, vězeních či válečných bojích. Možná mají pravdu experti, kteří vnímají výklad zákona tak, že tato činnost není nejspíše trestná. Jenže mnozí z nás se chodí poklonit hrdinům, kteří za naši svobodu položili své životy. Vypálená obec Lidice je jakýmsi mementem, aby ani další generace nezapomněly a snažily se zabránit válkám a terorismu.

Zákony rozhodně zakazují využívat v reklamě ideologie, které jsou zvrácené a nabádají k velebení například právě Adolfa Hitlera. Úcta k válečným obětem a obětem holocaustu je v případě tohoto vydavatelství zcela potlačena. Emerich Drtina neuznává základní etiku a nepřipouští si, že tento jeho scestný byznys se dotýká všech, kteří přežili válečné hrůzy, ale i těch, kteří v nich ztratili své blízké. Toto nakladatelství nenabízí takovýto zvrácený sortiment poprvé. Již před rokem si u něj zájemci mohli zakoupit Mein Kampf. Ani policie tehdy nenašla dost paragrafů na to, aby mohla tento případ řešit. Tato kniha byla totiž Drtinou označena jako studijní materiál. Co na to říkají pamětníci, nelze ani slovy vyjádřit.

Možná by stálo za to uvažovat o tom, jakými opatřeními lze zabránit propagaci fašismu, válečných zločinců i Hitlera samého. Máme přeci dost schopných právníků, kteří by se měli nad tímto problémem zamyslet.

Alexander Černý