Svátek má: Nikola

Komentáře

Alexander Černý

poslanec PSP ČR (KSČM)

Nechte policii v klidu pracovat

V posledních dnech zpestřil cestování ve svých autobusech Radim Jančura. Autobusy společnosti RegioJet nechal polepit plakáty s tváří ministra Chovance a premiéra Sobotky.

Všichni jsme je určitě v pátek zaregistrovali na silnicích. Jančura tak prý dává najevo svůj nesouhlas s reorganizací policie a zvláště pak s odchodem šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty.

Na svobodný názor má samozřejmě každý z nás právo, ale zveřejnění mobilů premiéra Sobotky a ministra Chovance již přesahuje hranici slušného chování. Na druhou stranu však platí, že policii řídí policejní prezident a není úkolem politiků mu do toho mluvit, a tím méně podnikatelů.

Slova vicepremiéra Babiše jsou často v této otázce poněkud přehnaná. Každý můžeme mít obavu o osud tzv. živých kauz, ale rozhodně není pravdou, že toto je v kompetenci ministra financí. Veškeré nátlaky na pravomoc, kterou má policejní prezidium, jsou pro nás všechny neadekvátním politickým divadlem. V tomto ohledu je vlastně dobře, že ministr Chovanec reorganizaci podepsal, protože tím ukončil prodlužování této hlasité a vyhrocené koaliční hádky, kterou se dnes hnutí ANO snaží uměle prodloužit. Jestli bych něco oběma stranám sporu vyčítal, tak to, že celou věc zpolitizovaly a v očích občanů tím částečně znedůvěryhodnili policii, jež je v této kauza pingpongovým míčkem mezi oběma vládními stranami.

Politizace policie je pro nás všechny nepřijatelná. Je mi líto všech policistů, kteří, ač se s politiky nestýkají, se ne svojí vinou a navzdory odvedené práci stali obětí této šarvátky. A proto dobrá rada je nechat policii v klidu pracovat a své politické ambice zvláště před krajskými a senátními volbami zchladit a o přízeň občanů se ucházet pouze poctivou prací, která bude prospěšná nejen státu, ale i každému z nás.

Alexander Černý