František Roček: Proč Babiš dovedl opozici k čiré nenávisti?

KOMENTÁŘ

Psát o Andreji Babišovi je již nuda. Přesto se odvážím připomenout proč je fenomén Babiš mimořádně zajímavý.

12. června 2019 - 06:20
Již v roce 2017 jsem napsal, že „ANO má strukturu strany, nazývá se hnutí, a v podstatě představuje jinou (volnou, mlhavou) formu politické organizace – metaforicky ji lze nazvat politickým klanem.“

Klan v politickém smyslu sdružuje na základě neurčitého společného zájmu. Praotcem tohoto klanu může být např. „Naštvaný strejda“ jako mýtická politická bytost, která bouchne do stolu a dá se do spojování podobně cítících duší. To je případ klanu ANO. Spojení mezi ANO-lidmi není regionální či specificky ideologické, ale spíše zájmové. Je vstupenkou do politiky hned, ze dne na den.

Klaus, Zeman, Kalousek, kdokoliv, proč ne Babiš?

Babiš je vyšetřován, že získal divně dotace pro nějaké ptačí hnízdo, z EU něco napsali kvůli divnému čerpání evropských fondů. Jeho protivníci doslova vybuchují vztekem, protože Babiš má z ostudy kabát, a stejně je premiérem. Proč? Odpověď je v historii: Když byli ve vládách Klaus, Zeman, nebožtík Lux, Kalousek, byli ve vládách kde se od začátku 90. let divoce privatizovalo, čili mantinely byly nastaveny tak, že dopadla privatizace státního majetku jak dopadla. Oni vytvořili podmínky pro miliardářský osud Slováka Babiše v Čechách. Proto Babiš není horší než minulí premiéři. Občané to vědí. Aneb Babiš není horší než Klaus.

Ač je nesympatický, protože je miliardář, je Babiš sympatický tím, že šel do politiky až v době, kdy si podle občanů již nakradl. Nehrozí, že by kradl dál, stačí mu, že majetek bude jenom ochraňovat, říkají voliči po hospodách a v trolejbusu.

Když byl Babiš přijat do minulé Sobotkovy vlády, koaliční kolegové z ČSSD dobře věděli, že Babiš je liška podšitá a miliardy asi nemohl získat jenom čistým způsobem. Vždyť i Sobotka jistě tušil, že i ČSSD má sponzory co nectně přišli k penězům.  

Šmírování Babiše vedoucí k Čapímu hnízdu bylo nejspíše zadáno již v okamžiku, kdy Babiš vstupoval do Sobotkovy vlády. Cíl: mít „něco“ na Babiše v záloze. V následných volbách Babiš Sobotku pohřbil - bez ohledu na kauzu hnízda čápů.



O kolektivní nenávisti vůči Babišovi?

ANO je klan bez minulosti. Vyrojili se marketingoví odborníci a volební ANO - hvězdy nemusely mít za sebou vůbec žádnou politickou minulost. Stačilo vstoupit do politiky teď, a říkat co je momentálně volebně správnou nadějí pro voliče.

Tím zničil klan ANO volební šance ČSSD, protože převzal její sociální agendu.

Podnikatel a miliardář oslovil i středové voliče a podnikatele. Ztratila tím voliče nejen ODS, KDU-ČSL, STAN a extrémistická pravičácká TOP 09.

Proto pravicová opozice nenávidí Babiše, i ČSSD nenávidí Babiše, když má jenom koaliční mocenské drobky.

Také levotočiví i pravotočiví intelektuálové nenávidí Babiše, protože ukázal, jak jsou voliči poddajní, jak se dají zlákat sliby o tom, že bude lépe. Není lepšího důkazu, že v politice vlastně nikdo složitě liberálně nervózní intelektuály nikdo nepotřebuje.

Dokonce i to málo voličů příchozích k volbám do europarlamentu letos v květnu dalo nejvíce hlasů človíčkům z ANO.

Kolektivní nenávist ještě prohloubilo, že Babiš voliče odměnil za volební vítězství zvyšováním důchodů, platů a různými úlevami. Opozice sice nenávidí Babiše, ale musela mu odměnu voličům ve sněmovně odsouhlasit, protože vyjádřit nesouhlas by znamenalo jít proti voličům. Z nesouhlasu by profitoval zase Babiš.

Politika poněkud herecká

V této atmosféře politické nenávisti nebyl problém svolat na Václavák údajných 120 000 lidiček, zvláště, když to je i mejdan s koncertem. Prý do týdne bude na Letenské pláni 200 000 lidiček. A proč ne? Kdo nenávidí Babiše rád přijde, protože doufá, že by mohly demonstrace vykolejit Babiše z rovnováhy A bude dělat chyby, a ČSSD bude na koni, dojde ke konfrontaci ve vládě a k rozpadu vlády?

Ti, kteří nejsou u koryta a říkají si opozice, v to věří. Vzrostla by jejich šance na předčasné volby, aby se opozičníci dostali konečně ke korytu zase oni.

Demonstrace v Praze ale nemají vypovídací hodnotu, protože Praha je centrální divadelní jeviště pro politické divadelníky. Realita je jiná: Například 29. května 2019 v západočeské Sušici se sešlo jenom 170 protestujících. Přitom opoziční strany získaly v eurovolbách v Sušici přes 1200 hlasů. Ve stotisícovém městě Ústí n. L. přišlo 29. května 2019  demonstrovat na náměstí jenom na 200 lidiček. Ale na fotkách v novinách to vypadalo, jako že tam je hlava na hlavě. Rozkošné.

Demonstrace hlasem lidu?

Tři studenti si hrají na velké organizátory protestů. Přitom jsou jenom sluhy opozice. Oficiální strany nemusí nic organizovat, protože to viditelně dělají tři studenti v rámci komedie nazvané „Spolek Milion chvilek pro demokracii …“ Je dojemné, že organizátoři protestů se snaží distancovat od politických stran, se kterými sdílí požadavky vůči Babišovi/ANO. Žádná strana studentíky nefinancuje. Ale kdo by jim posílal peníze, když ne opozice, tedy velké množství opozičních sponzorů? Mlží stejně jako Babiš.

Vždyť nejde o nic jiného než o politickou moc.

František Roček


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?