Jiří Valenta: Rozpaky s „makající“ ministryní Šlechtovou

KOMENTÁŘ

Fakt, že někteří ministři koaliční vlády dlouhodobě nepracují ve prospěch občanů a neplní si ani základní povinnosti tak, jak by z titulu vrcholné exekutivní funkce měli, registrují asi všichni.

10. června 2017 - 07:00
Nad tím, co však nyní předvádí ministryně pro místní rozvoj z hnutí ANO 2011 Karla Šlechtová, již ale zůstává „rozum stát“.

Na jí řízeném ministerstvu vyvstal obrovský problém. Národní elektronický nástroj, ve zkratce NEN, určený pro administraci a zadávání elektronických zakázek, vznikl nejspíše v rozporu se zákonem a soutěže, ze kterých vzešel, řeší policie. Někteří dodavatelé systému jsou již vyšetřováni a bylo jim sděleno obvinění. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže šetřil zakázku na vznik systému a pravomocně udělil ministerstvu pokutu půl milionu korun a zakázal plnění smlouvy. Evropská komise prověřuje způsob čerpání na projekt NIPEZ, jehož je NEN součástí, a požaduje vrácení více než čtyřiceti milionů korun z evropské dotace, a takto bych mohl pokračovat.

Ministryni Šlechtovou, lídra kandidátní listiny ANO v Plzeňském kraji v nadcházejících sněmovních volbách, jsem si proto dovolil dvakrát písemně interpelovat. Dostalo se mi opakovaně nicneříkajících odpovědí, plných obecných a zavádějících formulací, a proto jsem zvolil komplexnější formu projednávání před sněmovnou. A se „zlou jsem se potázal“!

První týden nedorazila paní ministryně do sněmovny údajně pro chybu asistentky, druhý zase pro jakési neodkladné jednání a po třetí, již celý měsíc po zařazení tohoto bodu na program sněmovny, pro zahraniční cestu. Alespoň takto to oficiálně zaznělo při čtení sáhodlouhého seznamu omluvených členů vlády, kteří by měli být ve sněmovně, podle zákona o jednacím řádu, v době poslaneckých interpelací, přítomni



Po telefonickém dotazu na sekretariát MMR bylo sděleno, že ministryně je pracovně na Maltě. Jenže o takovéto pracovní cestě, která by měla být nejprve schválena vládou, nevěděl ani tajemník předsedy vlády a na ostrově se zrovna asi ani nic nekonalo. Tedy, že by se žádný výjezd ve skutečnosti nekonal? Uvedla úmyslně Karla Šlechtová zákonodárný sbor tedy v omyl? Potom by měla okamžitě rezignovat, nebo by ji měl předseda vlády okamžitě odvolat.

Prakticky ve stejný čas, kdy měla ministryně povinnost odpovídat poslancům na otázky spojené s krizovou situací na MMR v přímé souvislosti s NEN, a zrovna jednala na Maltě, se objevuje na jejím facebookovém profilu fotografie, jak s puškou v ruce a v přítomnosti uniformovaných policistů pózuje na nějaké akci. Zajímavé, ale asi se na tom „jednání“ nudila.

Ale není se co divit, paní Šlechtová ústavní principy ČR neuznává dlouhodobě a z podstaty. Nedávno se, při obhajování stavebního zákona, rozhorlila, že „odpovědnost ministrů není jejich podřízenost zákonodárcům“, že „náš systém není funkční“, a že „její role jako té exekutivy, tedy pro mnohé zákonodárce vlastně lépe vyjádřeno sekretářky, která to se svým týmem odtáhla, skončila, a že zákonodárci ponesou za výsledek projednávání zákona odpovědnost“. A návdavkem připojila výstrahu: „To budiž poučení pro všechny, kteří se ptají, kdo všechno ovlivňuje poslance a senátory a kdo jim zpracovává „jejich“ pozměňováky a „jejich“ názory.“

Jistě uznáte, že pečlivě vyvážené rozložení politické moci v ČR, na zákonodárnou, exekutivní a soudní složku, je takovýmito výroky silně nabouráváno, a o to nejspíše reprezentantům hnutí ANO i jde. Demokratický systém volených zástupců a následná poslanecká kontrola jim prostě nevoní. A proč by také měly, jsou přece firmou s vlastními šéfy!

Jiří Valenta


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?