Jan Zahradil: Rozpočet EU nemůže sloužit k trestání neposlušných států

KOMENTÁŘ

Evropská komise ve středu představila návrh unijního rozpočtu na příštích sedm let.

6. května 2018 - 07:00

I navzdory odchodu Velké Británie počítá rozpočet s dalším nárůstem výdajů. Peníze navíc chce Brusel získat od členských států nebo zavedením nových daní. Europoslanci ODS ocenili posílení ochrany vnějších hranic unie nebo navýšení prostředků na vědu a výzkum, nesouhlasí ale s navyšováním rozpočtu ani s možností používat evropské fondy k vydírání „neposlušných” států.

„Především je nepřijatelné, aby i přes odchod jednoho z největších čistých plátců unijní rozpočet dále rostl, což je přesně něco, co Evropská komise navrhuje,” řekl Jan Zahradil. „Odmítnout musíme také zamýšlené napojení fondů na jakési vágně definované 'evropské hodnoty' nebo 'vládu práva'. Neznamená to ve skutečnosti nic jiného než snahu komise, případně dalších hráčů, prosazovat 'ten jediný správný' pohled na evropskou integraci a ovlivňovat politiku v některých členských státech proti vůli demokraticky zvolených vlád.”

„Je dobře, že komise ve svém návrhu zohlednila potřebu ochrany vnějších hranic EU nebo vědu a výzkum,” uvedl Evžen Tošenovský. „Prostředky na tyto priority je ale potřeba získat úsporami, rozhodně ne zaváděním nových daní, kterým se v Bruselu říká ,vlastní zdroje'.”




Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?