www.prvnizpravy.cz | www.klinikazdravi.cz | www.best4man.cz | www.sanep.cz | www.sanep.sk | www.epravo.cz
Pozítří
21/6 °C

Zítra
25/13 °C

Dnes
24/12 °C

   úterý 22.05.2012 06:49  |  Svátek: Emil
Mobilní verze | Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Jižní Čechy  Jižní Morava  Karlovarsko  Královéhradecko  Liberecko  Severní Morava  Olomoucko  Pardubicko  Plzeňsko  Praha  Střední Čechy  Ústecko  Vysočina  Zlínsko 
Zahraničí
Velikost textu:
JAR bude mít na všech bankovkách Mandelu
Nelson Mandela

JAR bude mít na všech bankovkách Mandelu

Centrální banka JAR v sobotu představila nové bankovky, které ponesou podobiznu prvního prezidenta země Nelsona Mandely. 
12.únor 2012 - 14:15
Informuje o tom agentura AFP.

Banka představila nová platidla u příležitosti 22. výročí propuštění Mandely z vězení.

"Je mojí ctí a potěšením oznámit, že nové bankovky ponesou podobiznu prezidenta Mandely, prvního prezidenta svobodné a demokratické Jihoafrické republiky," prohlásil současný prezident JAR Jacob Zuma na tiskové konferenci v Pretorii.

Mandela bude na všech pěti bankovkách v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 randů (24,6; 49,2; 123; 246 a 492 korun).

Dosud měli Jihoafričané na bankovkách "velkou pětku" afrických zvířat - buvola, slona, levharta, lva a nosorožce.

Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela v červenci oslavil 93. narozeniny.

Mandela byl zvolen prvním černošským prezidentem JAR v roce 1994 - v prvních volbách, kdy mohli hlasovat i většinoví obyvatelé JAR černoši. O pět let později z funkce po jednom volebním období odstoupil. Nahradil ho Thabo Mbeki.

Nelsona Mandelu věznil režim apartheidu 27 let, byl shledán vinným z vlastizrady. V roce 1990 ho tehdejší jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk propustil a Mandela se postavil do čela Afrického národního kongresu (ANC). De Klerk a Mandela byli společně za ukončení politiky rasové segregace v roce 1993 oceněni Nobelovou cenou za mír.

(abb, mfx; foto: arch.)


Zaplatí Ďuričko půl milionu dalším pozůstalým?

Pražský městský soud v úterý přezkumá rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 5, kterým soudkyně přiznala náhradu za zmařený život.

Americké akcie v pondělí posilovaly

Americké akcie během pondělního obchodování zaznamenaly nárůst. Informuje o tom v noci na úterý agentura Reuters.

Na Českobudějovicku budou protestovat zemědělci

Protestní akce zemědělců Českobudějovicka s cílem odvrátit hrozící zrušení tzv. zelené nafty se uskuteční ve středu 23. května od 9 do 11 hodin.

Hl. město Praha nabídne pronájem bytů

Hl. m. Praha bude vypisovat výběrová řízení na pronájem bytů v domech, které jsou navrženy k prodeji v rámci tzv. transformace bytového fondu. 

ME v plavání:Bára Závadová ze třetí dráhy třetí

Barbora Závadová vybojovala v první den ME plavců v maďarském Debrecínu bronzovou medaili v polohovém závodě na 400 metrů.
Nejnovější
Nejčtenější
Horoskopy

Ryby

21.2. - 20.3.
Milostné rozpory se vám dnes podaří zažehnat. Stačí, když použijete své důmyslné lidské zbraně a rozepře skončí oboustrannou spokojeností. Jednejte chytře a nebojte se použít nenápadné manipulace. Výjimečně je to v rámci zachování míru dovoleno.
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 19.59  Kč
1 € EUR 25.05  Kč
1 £ GBP 30.98  Kč
1 CHF CHF 20.86  Kč
100 руб RUB 62.93  Kč
Akcie:
NWR
103.5
AAA
18.9
CETV
129.1
ČEZ
726
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
366
FORTUNA
95.7
KITD
73.8
KOMERČNÍ BANKA
3271
NWR
272
ORCO
62.8
PEGAS NONWOVENS
424.1
PHILIP MORRIS ČR
11550
TELEFÓNICA C.R.
374.9
UNIPETROL
170
VIG
707
Titulní strana  |  Stalo se  |  Domácí  |  Vláda a parlament  |  Byznys  |  Zahraničí  |  Evropská unie  |  Regiony  |  Legislativa  |  Sport  |  Koktejl
© 2008-2012 prvnizpravy.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu redakce je zakázáno.
Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.