Svátek má: Sabina

Politika

Velikost textu:

Americký byznys varoval Obamu před jednostrannými sankcemi!

Americký byznys varoval Obamu před jednostrannými sankcemi!

Dvě přední americká sdružení, Národní asociace výrobců (NAM) a Obchodní komora USA uveřejnily 26. června otevřené prohlášení v předních amerických a britských médiích.

Barack Obama, prezident USA
28.červen 2014 - 16:04

Smysl tohoto prohlášení spočívá v tom, že jednostranné protiruské sankce poškodí především samotné americké výrobce a přijdou vhod jejich konkurentům, píše Andrej Feďašin na stránce rozhlasu Hlas Ruska.

Toto prohlášení, jež je varováním pro Obamu, podepsal osobně prezident Národní asociace výrobců Jay Timmons a předseda Obchodní komory Thomas Donohue.

Abychom si uvědomili veškerou sílu tohoto prohlášení, jež míří proti Obamově politice vůči Ukrajině, připomeneme si, o jaká sdružení jde.

Národní asociace výrobců je nejmocnější organizace soukromého byznysu USA. Sdružuje více než 14 tisíc všech hlavních průmyslových společností a korporací, které zaměstnávají přes 12 milionů lidí. Společnosti, jež patří do NAM, vyrábějí ročně produkci za více než 1,8 bilionu dolarů. Obchodní komora USA zase sdružuje 3 miliony společností ze všech odvětví amerického hospodářství.

Ruská „protidolarová aliance“ proti agresi USA?

Samotné prohlášení je mocným projevem obav podnikatelské Ameriky ohledně „ukrajinského vektoru“ vládní politiky.

Americké podnikatelské kruhy se od jara obávají, že pro Bílý dům již nejde o „ukrajinskou politiku“, ale o „ukrajinskou vendetu.“ Stálé hrozby ohledně nových sankcí proti Moskvě se přeměnily v Obamovu posedlost. Je to něco jako osobní politická vendeta prezidenta, který prohrává Vladimiru Putinovi na všech zahraničněpolitických směrech: od Blízkého Východu do Ukrajiny a Číny.

Autoři přímo říkají, že kvůli sankcím ztratí americké společnosti kontrakty a jejich místo obsadí evropští výrobci. Vytlačí nás z trhu nikoli na rok nebo dva, ale na desetiletí, praví se v prohlášení.

Přístup USA a jejich spojenců v Evropě k ukrajinské krizi je naprosto neproduktivní a odhad situace je nekonečně vzdálen reálnosti, domnívá se Robert Oulds, ředitel nezávislého britského analytického střediska Bruges Group. Místo pokusů o podráždění Ruska by se západní předáci měli zamyslet nad urovnáním této krize:

"Poslední kroky Ruska ukazují, že vůbec nechystá vpád na Ukrajinu. Kolem této otázky stále stupňují hysterii. Tvrdí, že na hranici probíhá soustředění ruských vojsk, což není pravda. Západ prostě nechce slyšet a nechce přiznat škody, které způsobil Ukrajině svou podporou protizákonného státního převratu."

(kou, Hlas Ruska, foto: arch.)