Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Davutoğlu: Nechceme žebrat o peníze, ale tři miliardy euro nestačí!

Davutoğlu: Nechceme žebrat o peníze, ale tři miliardy euro nestačí!

Tři miliardy eur dostane Turecko z EU na pomoc s uprchlickou krizi a aby zamezilo dalšímu přílivu uprchlíků přicházejících přes Turecko do Evropy..

Ahmet Davutoğlu, turecký premiér
22.leden 2016 - 21:20

I když již tato částka v rámci EU nebyla přijata s nadšením, turecký premiér Ahmet Davutoglu oznámil požadavek na další peněžní prostředky.

"Tři miliardy euro jsou  jen proto, aby ukázaly politickou vůli ke sdílení naší zátěže," řekl šéf turecké vlády Ahmet Davutoğlu, "nechceme žebrat o peníze z EU. Ale pokud je tu vážný závazek sdílet břemeno uprchlické krize, pak si musíme sednout a promluvit si o všech podrobnostech krize."

"Turecko nyní stojí uprchlíci téměř deset miliard euro," počítá Davutoglu a dodává, "Turecko je země, která je nejvíce dotčena uprchlickou krizí."

FT: Turecko maří plány EU omezit tok uprchlíků!

Evropská unie se na podzim rozhodla Ankaře poskytnout celkem tři miliardy eur. Z unijního rozpočtu má jít 500 milionů eur, na zbytek se mají složit členské země EU. Počet uprchlíků přicházejících z Turecka do Evropy se ale moc nesnížil ani poté, co se Brusel rozhodl vyčlenit 3 milardy eur Ankaře na umístění migrantů.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)