Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

DW: Porošenkovy plány na rok 2016 jsou trochu překvapivé

DW: Porošenkovy plány na rok 2016 jsou trochu překvapivé

Ukrajinský prezident Petro Porošenko tento týden vystoupil na první letošní tiskové konferenci, kde předložil své plány pro tento rok.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
17.leden 2016 - 01:13

Jaké plány má Porošenko? Chce získat pro Ukrajinu milardy dolarů na investice, chce vrátit Donbas pod vládu Ukrajinu, chce zahájit proces vrácení Krymu. Tyto jeho plány jsou mírně překvapivé a to z jednoho prostého důvodu, tvrdí v komentáři pro DW Sergej Rudenko,  ukrajinský novinář.

Předpoklady pro úspěšnou realizaci Porošenkových plánů na Ukrajině nejsou:
  • Válka na Donbasu pokračuje
  • Krymský parlament požaduje po OSN, aby uznalo energetickou blokádu Krymu za genocidu
  • příchodu investorů brání velká korupce
  • Porošenkovo prohlášení je tedy spíše záměr než jasný akční plán

Investory odrazuje korupce
Neúspěch v boji proti korupci je jeden z nejvíce znepokojivých průběžných výsledků práce Porošenka. Podle průzkumu 47 procent Ukrajinců věří, že korupce je jedním z nejpalčivějších problémů. Ví to prezident? Není pochyb o tom. Nicméně je za to zodpovědný a vypadá to jako by nechtěl bojovat proti korupci.

Během půl roku generální prokuratura a Bezpečnostní služba Ukrajiny, jejichž vedení je zodpovědné přímo Porošenkovi, nedosáhly hmatatelného pokroku. Petro Porošenko ani neúkoloval generálního prokurátora Viktora Shokina a ani hlavu SBU Basil Gritsaka. Nyní prezident koncem roku oznámil, že bude bojovat proti korupci a nově bude vytvořen nový Národní protikorupční úřad, protikorupční prokuratura a Státní úřad pro vyšetřování.

Porošenkovo chování je samozřejmě falešné. Chcete-li bojovat proti korupci musíte mít politickou vůli, především hlava státu. Porošenko opakovaně řekl, že USA a EU dají na investice miliardy, ale cesta k němu není jednoduchá. Nerozhodnost prezidenta v boji proti korupci se mění na hlavní vnitřní hrozbu nejen pro investory, ale i pro celou Ukrajinu.

Minské dohody z 12.2.2015


"Minsk" zemřel. Ať žije "Minsk"?

Normanská čtyřka prodloužila splnění minských dohod do konce  roku 2016, ale nedává odpověď na hlavní otázku , co bude dál, když dohody nebudou splněny.

O tom se mlčí a Porošenko jenom pateticky zvolá: Donbas bude v roce 2016 opět náš! Za jakých podmínek?  Existuje podrobný plán pro návrat do Donbass? Odpovědi na tyto otázky nejsou Porošenko nic neoznámil.

11.ledna letos se sešel v Minsku Petro Porošenko s hlavním ruským vyjednavačem Borisem Gryzlovem v Minsku. O čem spolu jednali, jaký je výsledek? Porošenko mlčí. Jediné co řekl je, že Minsk 3 nebude, to znamená, že vyjednavači se musí vrátit k plnění dohos uzavřených v Minsku v roce 2015. Zatím, ale nebyla splněn žádný z bodů dohody Minsk 2.

Ukrajinu přišlo přerušení dodávek elektřiny na Krym draho

O Krymu chce Porošenko prosadit "Ženevský formát"

V roce 2016, Petro Porošenko chce spustit jiný proces  návrat Krymu. Porošenko navrhuje formát "Ženevská +" (EU, USA, Rusko a Ukrajina), skupina by se měla zabývat výhradně problémem poloostrova. Takže k Normanskému formátu chce Porošenko ještě Ženevský +.

Cíle jsou všechny stejné: obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Ale vytvoření dalšího vyjednávacího formátu tomu nepomůže. Místo toho je pro Kyjev nezbytné dosáhnout souladu s Budapešťským memorandem, ve kterém Rusko, Británie a Spojené státy zaručují Ukrajině suverenitu a bezpečnost.

Energetická blokáda Krymského poloostrova, byla již krymským parlamentem prohlášena za genocidu a  je také nepravděpodobné, že by to urychlilo návrat poloostrova k Ukrajině.

Bylo by mnohem poctivější ze strany Porošenka otevřeně říci, že návrat Krymu i Donbasu bude dlouhý a obtížný, končí komentář Sergej Rudenko,  ukrajinský novinář.

(rp,prvnizpravy,cz,dw,foto:arch.)