Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Sidon: Nacistická ideologie je připravená, ona nezmizela ze světa!

Sidon: Nacistická ideologie je připravená, ona nezmizela ze světa!

Můj konec v čele pražské židovské obce po dvaadvaceti letech také urychlilo nedávné vydání mé knihy, uvedl vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon.

Karol Sidon, vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon
1.červenec 2014 - 23:00

„Rabín je člověk, u kterého se očekává, že bude především rabínem a ne, že bude rabínem a spisovatelem. Druhá věc je, že jako autor beletrie se nutně musím vyjadřovat tak, jak se rabín nevyjadřuje,“ řekl Karol Sidon v Interwiev ČT24.

Karol Sidon už nebude vrchním pražským rabínem. Odvolali ho volení zástupci pražské židovské obce. Podle bývalého předsedy obce Tomáše Jelínka nezvládal v poslední době Sidon činnost úřadu. Vrchním zemským rabínem Karol Sidon zůstává.

Ať je Sidonův odchod vysvětlován všelijak, mluví se také o tom, že své pozice musí opustit kvůli milence. Píší o tom například Židovské listy. Podle nich nosí exotické jméno Ojuna Tuja. „Nedávno konvertovala k židovství. Před týdnem navštívil Prahu rabínský soud z Izraele, který měl Sidona rozvést. Rabín rovněž odešel od manželky,“ tvrdí blesk.cz. Tím si měl ortodoxní rabín podřezat větev.

Pokud opravdu opustil manželku Vlastu Rút (61), znamenalo by to v jeho případě už třetí rozvod. Za choť ji pojal přesně před dvaceti roky.

Tominová: Není čas na váhání, může se objevit nový Hitler
 
Sidon: Vzrůstající antisemitismus  souvisí se stavem ekonomiky

„V Izraeli existuje dost vlivná skupina levicových žurnalistů, dokonce i spisovatelů, které já obdivuji, ale ve chvíli, kdy se začnou vyjadřovat ke konfliktu s arabským světem, tak ztrácejí rozum a jakoby zapomínali na to, že jde o život,“popisuje současnou situaci v Izraeli Karol Sidon.
 
Hrozí světu stoupající antisemitismus, nebo jde jen o přechodný trend?

„V současné době je nejpravděpodobnější ta souvislost s hospodářstvím. A s konfliktem globalizujícího se světa a světa islámu, který se tomu brání – mnohdy z důvodů, které jsou i pochopitelné,“ uvedl Karol Efraim Sidon v Interview ČT24.

„Nezapomínejte na to, že svět islámu měl velice silné vazby za války na nacismus. Do značné míry se učí z té ideologie nacismu, to tak je,“ dodal. Sidon prý však nevidí žádnou velkou snahu v tom, aby se ve světě islámu tento problém řešil.

„Nacistická ideologie je připravená, ona nezmizela ze světa. Je použitelná. Stačí ji opravit a působí dál,“ varoval Sidon.

(rp,foto:arch.)