Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Babiš opět ukázal svaly, vyměnil si dozorčí rady

Babiš opět ukázal svaly, vyměnil si dozorčí rady

Společnosti, které ovládá stát mají nové dozorčí rady : ČEZ,  Mero, Čepro, český Aeroholding. Dozorčí rady vyměnil ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš, obvzláště výměna v ČEZu byla překvapivá.

Andrej Babiš, ministr financí
30.červen 2014 - 18:11

"Z té nominace je jednoznačná propojenost z minulých dob mezi ministrem financí a těmi nominovanými. Já jsem si vždycky dával velký pozor, aby opozice měla svými odborníky účast v dozorčí radě společností," uvedl exministr financí a Babišův velký rival Miroslav Kalousek.

"My jsme do dozorčí rady nominovali nové lidi, tři z nich pracovali v ČEZu, takže jsou odborníci a my očekáváme, že nová dozorčí rada bude profesionálnější," řekl Andrej Babiš k rošádě ve společnosti ČEZ, kde stát má majoritu, vlastní zde 70%.

"Vnímám to jako velmi vážný problém, protože to vyplývá z reakcí i ostatních koaličních partnerů. Že to nebylo domluveno dopředu. Řekněme, že to bylo uděláno z mladické nerozvážnosti," uvedl ministr školství Marcel Chládek z ČSSD.

"Myslím, že jsme tam dodali kvalifikované lidi. Pokud tam byl šéf úřadu pan Poul, tak to je samozřejmě bez komentáře. Byl tam nějaký léčitel. Takže já nechápu ten povyk," reagoval ministr financí Andrej Babiš.

Největší kritiku v nové dozorčí radě energetického gigantu ČEZ sklidili Babišovi muži - Jiří Tyc, neúspěšný kandidát ANO do sněmovny a Lubomír Charvát - člen energetické komise Babišova hnutí. Ministr financí se ale brání. Žádné trafiky pro jeho věrné to prý nejsou. A své koaliční partnery obviňuje z neschopnosti.

Okolo nově jmenovaných dozorčích rad ale evidentně nepadlo poslední slovo. "Bude to určitě předmětem debat ve středu na vládě. Budou poměrně ostré," předesílá Chládek.

Babiš s Kalouskem se přeli o čas, Moravec nestíhal...

Ministerstvo financí prosadilo změny ve vedení Českého Aeroholdingu

Ministerstvo financí, které vykonává akcionářská práva České republiky ve společnosti Český Aeroholding,  rozhodlo o změnách v představenstvu a dozorčí radě této společnosti.

Odvoláni byli členové představenstva Philippe Marc Moreels, Josef Adam a Jozef Sinčák. Zůstávají Miroslav Dvořák a Petr Vlasák.  Kromě nich budou v představenstvu nově zasedat Václav Řehoř, Zuzana Tairová a Petr Pavelec. Došlo k obměně dozorčí rady společnosti, kterou nově tvoří:  Jan Švejnar, Tomáš Šabatka, Jiří Opletal, Petr Blažek a Michal Požár. Členy dozorčí rady zůstávají zástupci zaměstnanců Vladimír Charouz a Jan Douša.

Ministerstvo financí učinilo tento krok proto, aby perspektivně připravilo společnost pro potenciální vstup na burzu cenných papírů. Tomu musí předcházet projednání zákona, který blokuje privatizaci letiště, v koalici.

Ministerstvo financí bude prostřednictvím Českého Aeroholdingu, se svým strategickým partnerem Korean Air, aktivně spolupracovat při restrukturalizaci ČSA. Roli Korean Air vnímá Ministerstvo financí jako klíčovou.

Aby bylo možné výše uvedených úkolů dosáhnout, musí pokračovat zvyšování efektivity chodu firmy, revize její dlouhodobé strategie a business plánu. To vše v úzké návaznosti na úpravu organizačního a právního uspořádání holdingu, které musí doprovázet prohloubení otevřené a transparentní komunikace, píše se v tiskové zprávě Ministerstva financí..

(rp,foto:arch.)