Svátek má: Sabina

Politika

Velikost textu:

Gajdůšková (ČSSD): Kvóty pro ženy? Nyní je to problém mužů!

Gajdůšková (ČSSD): Kvóty pro ženy? Nyní je to problém mužů!

Zásadně se pro uplatnění kvót, které by zajistily pozice ženám, vyslovila místopředsedkyně Senáti Alena Gajdůšková (ČSSD)

Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu
27.červenec 2014 - 22:00

„Zásadní rozdíl mezi mentalitou žen a mužů je v míře jejich sebevědomí. Neznám muže, kterému když nabídnete funkci by řekl, že ji nevezme, protože ještě nemá dostatek zkušeností nebo by k tomu potřeboval vyšší kvalifikaci nebo si myslí, že by to nezvládl, tak jak v tomto případě odpoví většina žen,“ uvedla Alena Gajdůšková na svém facebookovém profilu.

Souhlasí tak s iniciativou ministra vnitra Milana Chovance, který prosazuje, aby na kandidátkách politických stran a hnutí bylo povinně 30 % žen. Pokud by to strany porušily, hrozila by jim tvrdá sankce snížení až o třicet procent každoročního příspěvku na mandát. Například u poslance a senátora by to znamenalo, že si strana místo 955 tsící ročně musela „spokojit“ pouze s 598.500 korunami. U krajského zastupitele by pak strany pobíraly 166.250 místo 237.500 korun.

Kvóty pro ženy jsou dočasný nástroj

Neurážejme schopnosti žen kvótami!

„Nemluvě o tom, že pokud má žena malé děti u nás téměř nedostane práci. Ano, žena se prosadí. Musí ale odvést třikrát víc práce, aby ji vůbec začali brát vážně a žije s výčitkami, že šidí rodinu. Proč? Máme nejnižší procento zaměstaných žen s dětmí v Evropě,“ tvrdí místopředsedkyně horní komory parlamentu.

Kvóty jsou potřebné proto, abychom nemuseli čekat staletí, než se propracujeme ke změně. Nedostatek žen ve funkcích, na řídících místech, v práci, i když mají vyšší vzdělání než muži, oslabuje potenciál společnosti. V budoucnosti při stárnutí společnosti tato kvalifikovaná pracovní síla bude velmi chybět. To není problém žen. To je v této chvíli problém mužů, kteří většinově řídí stát, organizace i firmy,“ dodala Gajdůšková.

(kou, foto: pl)