Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Rushdie: Západ by měl skončit se stupidní slepotou vůči džihádismu

Rushdie: Západ by měl skončit se stupidní slepotou vůči džihádismu

Západ by měl skončit s hloupou slepotou k džihádismu, která je založena na předpokladu, že nemá nic společného s islámem, řekl britský spisovatel Salman Rushdie v rozhovoru pro francouzský „L'OBS“.

Salman Rushdie, britský spisovatel
9. června 2017 - 06:20

„Během posledních 50 let se islám radikalizuje,“ říká britský spisovatel, který nyní žije v New Yorku.

„Po té co jsme zažili šíitského Chomejního a jeho islámskou revoluci v Iránu, tak v sunnitském světě je vůdčí silou Saúdská Arábie, která vynakládá obrovské prostředky na šíření takového fanatismu jako je Wahhábismus,“ vysvětluje spisovatel.

„Ale tento historický vývoj se konal v rámci Islámu, a ne mimo něj,“ dodal Salman Rushdie.

„Když se lidé vyhodí do vzduchu, tak to dělají se slovy „Allahu Akbar - Bůh je veliký“ na rtech. Jak tedy lze tvrdit, že to nemá nic společného s islámem?“  zeptal se Salman Rushdie.

Dodal, že chápe obavy „stigmatizace islámu.“ Proto, aby se předešlo takovému stigmatu, tak je třeba najít jádro tohoto problému, a odstranit ho.

Islámský stát otevřel kliniku s prodejem lidských orgánů

Hlavní vina za vznik radikálních islamistů padá podle Rushdieho však na Západ.

"Byl to ten největší hřích Západu zrušit kontrolu těžby ropy a přenechat ji saúdské královské rodině."  S těmito penězi, saúdská královská rodina Wahhabi-Kultu podporuje radikální islámský proud. "Byly to saúdské peníze, z kterých byly financovány školy koránu,  kde byli Talibanci proškoleni na pomezí Pákistánu a Afghánistánu. Mullahové za peníze Saúdů učili a šířili velmi přísný islám po celém světě."

Britský spisovatel Salman Rushdie za svůj román Satanské verše (1988) byl odsouzen k smrti, kdy v únoru 1989 ájatolláh Rúholláh Chomejní, nejvyšší vůdce Íránu, vydal fatvu, ve které Rushdieho odsoudil k smrti.

(rp,prvnizpravy.cz,l´obs,foto:arch.)