Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

Polský velvyslanec lobboval za dovoz jablek do USA

Polský velvyslanec  lobboval za dovoz jablek do USA

Polsko požádalo USA o nákup polských jablek, poté co Rusko zakázalo dovoz potravin z Evropské unie, USA a dalších zemí, které uvalily sankce na Rusko.

Ilustrační foto
11.srpen 2014 - 09:00

"Potřebujeme  rychlé rozhodnutí, protože situace je výjimečná," řekl podle tiskové agentury PAP polský velvyslanec ve Washingtonu Ryszard Schnepf.

Dodal, že se setkal s úředníky z amerického ministerstva zemědělství, a diskutovali o otevření amerického trhu pro polské producenty jablek.

Další setkání s americkými úředníky je naplánováno na 18.srpna.

Zemědělství je důležitou součástí polské ekonomiky. Polsko je největším evropským producentem jablek a Rusko odebíralo asi 50 procent polské produkce. Polsko je pátým největším producentem jablek na světě. Čína je na prvním místě, následována USA.

US v současnosti omezuje dovoz čerstvého ovoce a zeleniny z EU, až na několik výjimek - včetně polského vývozu papriky a brokolice, stejně jako jablka a hrušky z Itálie.

Jak dopadnou odvetné sankce na naše pivovary, zemědělce?

Spoléhat se na pomoc EU: To je jen blábolení politiků!

Polsko je jedním z klíčových evropských spojenců Spojených států, které jsou součástí NATO a EU. Varšava podpořila USA v mnoha iniciativách, včetně globální války proti teroru, operace Trvalá svoboda v Afghánistánu, a koaličním úsilí v Iráku.

(rp,foto:arch.)