Svátek má: Teodor

Politika

Velikost textu:

Někdy mě za ty bonmoty lidé proklínají, tak Vám řeknu jeden ...

Někdy mě za ty bonmoty lidé proklínají, tak Vám řeknu jeden ...

Projev prezidenta republiky při setkání s občany Slavkova u Brna, který hlava státu přednesla čtvrté lednové pondělí, zůstal nepovšimnut. Zcela jindy a jinde totiž prezident řekl jeden nepovedený bonmot.  "Lidé mě za ty bonmoty proklínají, tak Vám řeknu jeden," řekl občanům Slavkova.

Prezident ČR Miloš Zeman
28.leden 2016 - 01:13

"Když politikům dáte před ústa mikrofon, propadnou nemoci, které se říká žvanivost. Říká se, že i nejhlubší myšlenku můžete vyslovit v prvních třech minutách svého projevu, a jak vidíme na parlamentních obstrukcích, kde žvanění nabývá převahy nad racionální diskuzí, tak někteří politici této nemoci podléhají do té míry, že je v jejich případě téměř nevyléčitelná," začal svůj projev prezident Zeman. 

"Já bych nechtěl jejich osud následovat a jediný způsob, jak tomuto osudu zabránit, je, vymanit se z ponorky. Ať se ta ponorka nazývá Hrad, lánský zámek, Parlament nebo kancelář ministra, kde jste uzavřen v určitém úzkém kruhu, kdy Vám lidé lichotí a kdy degenerujete. A já hrozně rád vedle návštěvy zastupitelstev chodím na setkání s občany. Ne proto, abych jim kázal, ale proto, abych naslouchal jejich názorům. Proto ty zhruba tři minuty úvodního slova, aby bylo více času na naši debatu." pokračovala hlava státu.

"Ale protože rád mluvím v bonmotech a někdy mě za ty bonmoty lidé proklínají, tak Vám řeknu jeden, jehož autorem nejsem já, ale Napoleon Bonaparte. Když k císaři dorazila ordonance a hlásila mu, útočíme do desetinásobné přesily, císař odpověděl, útočte dál, než si vás stačí spočítat. A já bych všem nám popřál, abychom dokázali bojovat i proti přesile, proti přesile závisti, pomluv, urážek, protože v každém případě to, co činí život krásným, je to, že za námi něco konkrétního zůstane. Nějaké vykonané dílo, ať je to zasazený strom, postavený dům nebo zplozené dítě. Mimochodem z mužského hlediska je plození dětí jedna z nejzajímavějších investičních aktivit. Ženy to mají těžší, ale zase jsou odměněny delším věkem," prohlásil prezident před občany Slavkova u Brna.

Co ode mě můžete čekat? Jednou se kanál Dunaj-Odra dodělá
 

"Chtěl bych blahopřát Slavkovu, že má nejnižší nezaměstnanost, nižší než má Praha, kolem pěti procent. Chtěl bych Slavkovu poděkovat, že se stará o svůj zámek a investuje do jeho oprav, protože si máme vážit dědictví, které nám zachovali předci. A každému z nás, včetně mě, bych chtěl popřát, aby nikdy, byť by byl v pokročilejším věku, neztratil chuť k užitečnému boji," uzavřel svůj projev Miloš Zeman, prezident České republiky ve Slavkově u Brna  26. ledna 2016.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)