Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

V EU rostou spekulace o spojení ukrajinských elit s Moskvou

V EU rostou spekulace o spojení ukrajinských elit s Moskvou

Zatímco Ruská centrální banka a Putin možná odrazili spekulativní útok na rubl, tak situace Ukrajiny, která na rozdíl od Ruska nemá ohromné zásoby surovin, co ji udrží proti pádu,  právě začíná vypadat strašidelně.

Ilustrační foto
14.listopad 2014 - 18:02

Jak tomu bylo skoro po celý rok, Ukrajina byla napojena na aparát podpory života od jejích „Západní spojenců“ už od puče katalyzovaného Victorií Nuland, ministerstvem zahraničí USA a CIA z počátku letošního roku. Problém je v tom, že ti samí „spojenci“ teď vypadají na to, že už mají dost „spojenectví“ s Ukrajinou a chystají se jí pod nohama podtrhnout kobereček z „prázdných šeků“.

Podle Reuters téměř rok po prvních protestech z „EuroMajdanu“, které pak svrhly pro-moskevského presidenta, který se vzepřel obchodní dohodě s EU, v Bruselu někteří prožívají rozčarování ze zkušeností s pomocí Ukrajině. Říkají, že jejich štědrost, v níž se EU zřekla dovozních cel, a financovala dodávky plynu z Ruska, je zneužívána.

Ukrajina zneužívá velkomyslnosti Evropské unie

Že by korupce na Ukrajině? Ta je přeci nemožná. Ale počkejte, začne to být ještě lepší:

Někteří z ukrajinských elit se asi spikli s Rusy, a to i když se boje na východě zase začínají eskalovat.

Je-li tomu tak, potom to bude největší trhák, který se kdy povedl ruskému vůdci od té doby, kdy Chruščov v OSN bušil do stolu svojí botou.

A pointa:

„Ukrajinci manipulují EU,“ řekl Reuters vedoucí činitel EU zapojený do vyjednávání, když říkal, že tento EU se „probouzí“ do potřeby lépe hájit své vlastní zájmy.

Myslíte tím ty chudáky evropské daňové poplatníky, kteří byli roky znásilňováni, aby vykupovali insolventní národy Eurozóny, protože víte, je v tom přeci „politický kapitál“, tedy ty, kteří teď přímo i nepřímo financují Putinovy extravagantní zvyky?

A teď je to brilantní

„Někteří činitelé spojení s ukrajinskou vládou mohou mít své zájmy, mohli se tajně spiknout s Rusy, a ti tak do jisté míry využívají i EU,“ dodal vysoký představitel EU.

Ukrajinský velvyslanec dohody popírá

Takovéto názory ukrajinský velvyslanec při EU Kostiantyn Jelisijev zavrhl jako „absolutní nesmysl“,  odsoudil povídání o tajných dohodách mezi Kyjevem a Moskvou jako kořistění ze strachu Západu za účelem zisku a jako součást „ruské propagandy“ a řekl, že má plnou důvěru v pokračující spolupráci s Evropskou unií.

Veřejně existuje solidní podpora EU pro nově zvoleného presidenta a parlament tváří v tvář ruskému nepřátelství – což je postoj, který až navštíví Kyjev, zdůrazní i nový president Evropské komise Jean-Claude Juncker, tedy možná už tento měsíc.

A mezi činiteli a diplomaty EU se projevuje jednohlasný osobní obdiv k odvaze obyčejných Ukrajinců v ulicích spolu s vůlí jim pomoci při konsolidaci demokracie a prosperity.

Ovšem v soukromí připouští endemickou post-sovětskou korupci, moc podnikatelských „oligarchů“ a podezření z přetrvávající kolaborace Ukrajinců s předpokládanými nepřáteli v Moskvě  a to některé v Bruselu vedlo k otázkám o budoucnosti současné úrovně podpory EU vůči Kyjevu..

„Lidé možná skočili na tu povídačku o ‚malých chudáčcích Ukrajincích‘,“ řekl jeden diplomat EU. „Nejsou ale naivní. Už se probouzí.“

No, je-li tomu opravdu tak, potom to také znamená, že jakákoliv budoucí pomoc Ukrajině od MMF či US skončila. A teď přichází lítost těch vykupovačů z dluhů.

Uprostřed určité lítosti nad tím, jak tažení EU za dosažení její asociační dohody s Ukrajinou skončilo vyprovokováním konfliktu s Ruskem, existují v Bruselu i sympatie pro Porošenka, magnáta spotřebního zboží a dlouhodobého administrátora zvoleného jako nástupce před šesti měsíci svrženého, Moskvou podporovaného Viktora Janukovyče.

„Nemůžete ho obviňovat, že by hru o své vlastní národní zájmy hrál slabou rukou,“ řekl o tomto muži, který byl jako čestný host na summitu EU v červnu, jeden evropský diplomat.

Spolu s tím existují obavy z vypisování prázdných šeků Ukrajině v době domácího uskrovňování.

Což by mohlo vysvětlit, proč ukrajinská ekonomika právě vstoupila do závěrečného dějství, alespoň soudě podle toho, co přes noc udělala její měna.

(rp,prvnizpravy.cz,novarepublika,foto:arch.)