Svátek má: Brigita

Politika

Velikost textu:

Azarov: Kleptomani Porošenko a Jaceňuk zdevastovali zemi!

Azarov: Kleptomani Porošenko a Jaceňuk zdevastovali zemi!

Po převratu se korupce na Ukrajině pouze se zvýšila, konstatuje bývalý premiér Mykola Azarov v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard a pokračoval v hororovém líčení ukrajinské současnosti.

Mykola Azarov, byvalý premiér Ukrajiny
5.březen 2016 - 22:02

V důsledku ničivého účinku Porošenka a Jaceňuka, kteří dva roky pokorně plní všechny pokyny MMF, klel HDP na Ukrajině HDP o 34 procent, zatímco mzdy populace klesly o jednu třetinu. Aby se oživilo hospodářství a aby se Ukrajina navrátila na evropskou cestu, bude potřebovat 30 až 50 let, řekl Azarov v rozhovoru pro Der Standard.

Bývalý premiér Ukrajiny a jeden z iniciátorů „Výboru pro záchranu Ukrajiny" Mykola Azarov  uvedl, že podle jeho názoru k současnému stavu věcí vedl převrat v zemi.
 
Azarov řekl, že převrat byl plánován na rok 2015 a měl probíhat pod záminkou zfalšovaných volebních výsledků, a hlavní roli v něm měli hrát ozbrojení militanti, kteří byli vyškoleni americkýmí zvláštnímu službami v Polsku a Litvě.
 
Expremiér Ukrajiny připustil, že i dříve existovala korupce a ekonomické problémy, které znechucovaly lidi, ale dnes je situace mnohem horší. Poznamenal, že bývalé vedení státu se neúčastnilo žádných korupčních skandálů, to znamená, že na Majdan nevedlo lidi rozhořčení nad korupcí. V tomto ohledu Azarov také řekl, že slavné letní sídlo Janukovyče Mežyhiria se oceňuje na asi deset milionů - a jsou to „drobné" ve srovnání s miliardou dolarů, kterou se již podařilo ukrást Jaceňukovi.
 
„Porošenko a Jaceňuk jsou kleptomani,“ řekl bývalý premiér Ukrajiny. „Jejich poslušné plnění všech příkazů MMF hraje negativní roli." Podle Azarova Ukrajina ve dvou letech následujících po doporučení MMF ztratila 34 procent HDP a příjmy Ukrajinců klesly o třetinu. Ekonomika zůstává na pokraji kolapsu. Proto činnost Porošenka a Jaceňuka považuje za „zničující," píše Der Standard.

Azarov: Ohlupující sny Ukrajiny o tom, že dožene a předežene Polsko! 

Pokud jde o budoucnost Ukrajiny, za pro její obnovu a pokračování v cestě do Evropy bude zapotřebí třiceti nebo dokonce padesáti let, je přesvědčen Mykola Azarov. Z jeho pohledu, k překonání rozdělení země je nutné, aby se regiony mohly rozvíjet, jak uznají za vhodné. Západní části země se mohou spolehnout na Evropu a jihovýchodní části s ruským obyvatelstvem by měly žít jak jsou zvyklí. Poznamenal také, že nyní, když bylo prolito tolik krve, je nezbytné, aby se sestavila vláda na Ukrajině, která bude vyhovovat i Donbasu.
 
Současně Azarov vyjádřil názor, že současná vláda se bude držet moci až do poslední chvíle a válka je pro ní prostředkem k přežití. V této souvislosti se obrátil na Američany a Evropany: „Máte rozdělenou zemi, do níž musíte každý rok investovat 20-30 miliard eur ročně.  Potřebujete na své hranici druhou Sýrii? Podle něj je jediné východisko: návrat k demokratickým normám. Podle Azarova pokud by nedošlo k převratu, Krym stále by byl stále ukrajinský, ale připomněl, že se Ukrajina může rozvíjet jen pokud bude mít dobré vztahy jak s Ruskem, tak Evropou.

Azarov rovněž zmínil varování před ekonomickými podmínkami dohody o přidružení Ukrajiny a EU v roce 2013. Nejen že to zhoršilo podmínky obchodu s Ruskem, ale vzhledem k vysoké kvalitě a nízké cel, vytlačí zboží z EU z trhu ukrajinské produkty. Kromě toho, dohoda o přidružení stanoví kvóty pro dodávky zemědělských produktů „ale nikdo to nečetl".
 
Azarov zdůraznil, spolupráce s Evropskou komisí ho naučila, že evropští činitelé nemají zájem o problémy druhých lidí a nechtějí jim rozumět, jsou vedeni spíše politickými než ekonomickými cíli. V této souvislosti požádal o odložení přijetí dohody na tak dlouho, dokud nebude možné dosáhnout kompromisu s Ruskem a vedením EU, protože „na ruském trhu ztrácíme kvůli dohodě nejméně 20 miliard dolarů".
 
Vedoucí představitelé vzpoury na Majdanu obelhali lidi, ujistil Azarov. Slíbili, že zítra všichni budou mít evropské platy a důchody, „ale byla to lež". „To se nestane zítra nebo pozítří, a možná dokonce ani za 20 let," řekl expremiér Ukrajiny v rozhovoru pro Der Standard.

(kou, prvnizpravy.cz, derstandard.at, foto: arch.)