Svátek má: Sabina

Politika

Velikost textu:

Chovanec chce zabavovat auta, Válková ne zcela nesouhlasí

Chovanec chce zabavovat auta, Válková ne zcela nesouhlasí

Jak zajistit, aby byl zákaz řízení vozidla pachateli skutečně dodržován, a jak snížit administrativní zátěž řadových policistů na základních útvarech?

Z tiskovky
1.říjen 2014 - 07:50

Seminář k tématu se uskutečnil na základě poznatků ze spolupráce pracovní skupiny ministerstva vnitra a spravedlnosti, policie či státních zástupců. Ze semináře vyplynulo, že pachatelé, kteří jsou navíc často pod vlivem drog, trest zákazu řízení nedodržují a opakovaně usedají za volant. Ukázalo se také, že jediný trest, který nutí pachatele zákaz dodržovat, je zabavení vozidla.

„Máme společný zájem zamezit zbytečným úmrtím, které mají na svědomí zfetovaní řidiči, mnohdy opakovaně usedající za volant i přes zákaz řízení. Musíme se shodnout na řešení, jak tyto případy legislativně trestat,“ uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková.

"Samozřejmě musíme přihlédnot také k tomu, zda  auto není jediným prostředkem v rodině k vydělávání peněz, to bychom potrestali celou rodinu nebo jestli řidič neměl trest předtím jenom za banální prohřešek," dodala Válková.

S tím se ztotožnil také ministr vnitra Milan Chovanec. „V naší společnosti je bohužel naprosto běžné, že řidič, který je často pod vlivem drog a už má zákaz řízení, ujíždí před policií. Jen v Praze se takové případy objevují téměř denně. Chceme to změnit. I kdyby to mělo zachránit jeden život ročně, má to smysl,“ upozornil Chovanec.

Chovanec: Naše tajné služby sledují i dění v Islámském státě


Podle statistik usedne za volant ročně i přes zákaz řízení až 10 tisíc osob. Zajištěna přitom vloni byla jen necelá stovka vozidel, a to i vzhledem k tomu, že pachatel, který s autem spáchal trestný čin či přestupek, musí být navíc majitelem vozidla. Ministerstvo vnitra proto spolu s policií prosazuje, aby soudy využívaly možnost zabavení vozidla častěji a aby zákon umožnil v odůvodněných případech zabrat vozidlo i v případě, že řidič není jeho majitelem. Návrh vychází z toho, že pokud někdo půjčí auto řidiči, o kterém např. ví, že má zákaz řízení či užívá drogy, stává se sám odpovědným za jeho jednání. Smyslem těchto snah je docílit toho, aby policie zastavila vozidlo dříve, než jeho řidič nebezpečnou jízdou někoho zabije.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)