Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

Policie je ve špatném stavu, máme se bránit sami?

Policie je ve špatném stavu, máme se bránit sami?

Ministr vnitra předložil vládě ČR materiál s názvem „Rozvoj Policie České republiky v letech 2016 – 2020“ a jak z dokumentu vyplývá policie i při svém více jak 40tisícovém stavu nestíhá úkoly, které vyplývají nejen ze zákona, ale i k české veřejnosti.

Jaroslav Salivar
5.únor 2016 - 21:22

Ministr vnitra Chovanec požaduje navýšení počtu policistů o čtyři tisíce a samozřejmě i navýšení rozpočtu o deset miliard, k tomu mu má zřejmě pomoci jako podpůrný prostředek kromě hrozby přílivu migrantů i zpráva policejního vedení, která hodnotí současný stav naší policie.

Možná proto i ze zprávy vychází hodnocení policejního sboru dost tristně, tohle nestíháme, tohle je nedostatečné, to nám chybí, tady nemáme odborníky,...

Policie uvádí, že k 1.4. 2015 disponovalo 40 142 příslušníky a 9375 občanskými zaměstnanci. To je nejen více, než ve většině ostatních civilizovaných zemí, ale významně více, než tomu bylo v posledních letech.

Jak píše v komentáři Jaroslav Salivar, bezpečnostní expert, policie konstatuje ve zprávě, že za stavu, kdy disponuje více než 40 tisíci policistů (což, jak také závěrem sama uvádí je na počet obyvatel výrazně více než třeba v Bavorsku či Rakousku a mnohde jinde),prostě v podstatě nefunguje, tedy ne tak, jak vyžadují české zákony, o české veřejnosti ani nemluvě.

Navíc raději vůbec nezmiňuje, že na obdobné bezpečnostní problematice v ČR spolupracují další tisíce obecních strážníků za obecní peníze - proč taky, o žádnou koncepci nejde.  A proto nejde ani o žádné solidní, objektivně doložené argumenty, podpořené vývojem kriminality (dle statistik výrazně klesá, dle předložené „anti-koncepce“ zřejmě proto, že se jí nikdo nezabývá), kriminogenních faktorů, rizik, hrozeb, vývoje početních stavů, rozpočtu atd. O nic z toho nejde.

Salivar: Zachraň se, kdo můžeš! Policie ČR provedla sebehodnocení

Jde o to přidat někam na něco 10 miliard a zvýšit počet policistů o 4000. Samozřejmě bez záruky, že když  stávajících 40142 policistů jako celek prostě nefunguje , tak 44 tisíc bude fungovat ideálně.  Policisté, ale i všichni občané ČR, si nepochybně zaslouží navýšení rozpočtu i početních stavů a lepší podmínky pro práci. Ale výhradně  v přesně definovaných, odůvodněných a doložených oblastech. 

Co si však policisté (a ani občané) rozhodně nezaslouží, je policejní vedení, které vedle policejních hymen, nových hvězdiček, placek kriminalistů (které výborně vysoutěžená prapodivná firma ani včas nedodala) či generálských kožených bund, pouze krátkozrace plive do vlastních řad. To je opravdu slabý argument zejména pro ty, kteří mají ze svých daní poskytnout dalších deset miliard. A co je nejhorší - abnormálně slabý důvod pro ty, kteří mají být na svoji policii, která by měla pomáhat a chránit, opravdu pyšní.

Vážení páni poslanci a poslankyně, kteří tak aktivně vystupují vždy, když jde nejen o posilování rozpočtu, ale zejména kompetencí bezpečnostních složek, by měli v první řadě posuzovat, co tyto složky se stávajícími rozpočty dělají, a jak stávající, převážně dostatečně široké, kompetence využívají. Ale je zřejmé, a je to velká škoda, že takto, většinově neuvažují, dodává Jaroslav Salivar.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)