Svátek má: Brigita

Byznys

Velikost textu:

Jak to dopadne s kasárnami, vysoutěženými Tykačovou?

Jak to dopadne s kasárnami, vysoutěženými Tykačovou?

Firma manželky podnikatele Pavla Tykače vysoutěžila od ministerstva obrany památkově chráněná kasárna v pražském Karlíně. Zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová (VV) se bojí, jak to dopadne, má zkušenosti právě z první městské části…

Ivana Tykačová
7.únor 2014 - 18:42

„Jsem zvědavá, jak to s památkově chráněnými kasárnami v Karlíně dopadne.“ Těmito slovy reagovala zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová (VV) pro Prvnizpravy.cz na to, že společnost Griva Art, patřící choti podnikatele Pavla Tykače Ivaně Tykačové, nedávno od ministerstva obrany kasárna vysoutěžila. Vše bylo započato za předchozího ministr Vladimíra Picka, realizováno za stávajícího ministra Martina Stropnického (ANO).

Kasárna, která vyjdou firmu na 600 milionů korun, jsou památkově chráněná. O soutěži  informoval portál Idnes.cz. Klasnová je zvědavá, jestli to bude podobná „bomba“ jako v době, kdy na ministerstvu obrany působil ve funkci náměstka Miroslav Kalousek (nyní TOP 09). Tehdy byla prodána kasárna na Náměstí Republiky.

Vlastníkem společnosti Griva Art je Design Consult Establishment, společnost z Lichtenštejnska,  která má akcie na majitele. Dříve patřila firmě Arta. Ta spolu s firmou Meltex před časem - obálkovou metodou - získala devadesát půd v Praze 1. Jednatelkou tehdy byla Ivana Nováková, nyní Tykačová.

Podle portálu Idnes.cz nynější vítězná firma Griva Art porazila společnosti Netal a Castullus. „Jenže v případě Netalu je firma opět spojená s Tykačovými. Jediným akcionářem je už zmiňovaná společnost Arta a předsedkyní dozorčí rady je paní Tykačová,“ uvedl server.  

Klasnová pro náš portál připomněla, že v zastupitelstvu Prahy 1 v minulosti kritizovala netransparentní rozprodej půd v centru města miliardáři Tykačovi právě přes firmy Arta a Meltex. „Půdy přitom byly často realizovány v naprostém rozporu s povolením památkářů,“ řekla. Kauza je podle ní zděděná po ODS. „Dnes se s Prahou 1 Tykač soudí o zhruba 230 milionů,“ dodala.

I nová radnice pod vedením TOP 09 má podle ní špatnou evidenci bytových a nebytových prostor - před čtyřmi lety dokonce jeden ze zastupitelů TOP 09 uváděl, že je pouze v excelové tabulce.  Kvůli zavádění elektronického systému evidence v minulých letech došlo podle Klasnové k chybám v účetnictví a evidenci majetku, což potvrdily i audity.

(red, foto: arch.)Kurzy

1 $ USD 21.78  Kč
1 € EUR 25.67  Kč
1 £ GBP 28.72  Kč
1 CHF CHF 22.13  Kč
100 руб RUB 37.95  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
103.2
ČEZ
458
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
975.3
FORTUNA
145
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
966
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
875
PHILIP MORRIS ČR
16351
O2 C.R.
262.5
UNIPETROL
347.3
VIG
643.2