Svátek má: Sabina

Sport

Velikost textu:

Do fotbalové Synot ligy míří sprej k vyznačování místa zdi od míče

Do fotbalové Synot ligy míří sprej k vyznačování místa zdi od míče

Také v českém fotbale se začne používat speciální sprej, který při přímých volných kopech pomáhá vyznačit místo zdi od míče. Ligoví rozhodčí by je mohli mít k dispozici od září 2014, do kdy má, jak prozdradila Dagmar Damková,  dorazit zásilka z Argentiny.

Dagmar Damková
1.srpen 2014 - 21:45

Šéfka komise rozhodčích Fotbalové asiciace ČR  Dagmar Damková v závěru vzdělávacího semináře uspořádaného pro novináře překvapila, když oznámila, že FAČR již objednala zásilku speciálních sprejů z Argentiny a v dohledné době jimi vybaví i své rozhodčí pro zápasy Synot ligy.

„Čekáme jen na to, až spreje dorazí do České republiky. Připojili jsme se k maďarské asociaci, která nás oslovila s tím, zda nechceme spreje objednat společně s nimi,“ vysvětlila Damková, proč spreje ještě nejsou na scéně už od úvodního kola Synot ligy.

Damková, která se  sprej pokoušela do českého fotbalu zavést už v roce 2006, i všichni rozhodčí si od novinky hodně slibují.

„V nejužším vedení FAČR panovala shoda v tom, že spreje chceme mít i v naší nejvyšší soutěži, takže nebylo na co čekat. Určitě to bude přínosná věc. Především při volných kopech a  v blízkosti pokutového území se zeď přestane posouvat směrem dopředu k míči, teď by se to nemělo stávat a to  by měla být největší pomoc. Ale na rozhodčí budeme stále důrazně apelovat s tím, aby čáru sprejem opravdu vyznačovali ve stanovené vzdálenosti 9 metrů a 15 centimetrů. Pokud naměří sedm metrů a udělají čáru, tak se to bude míjet účinkem,“ upozornila Damková.

Také jednotliví rozhodčí se sprejem prý nebudou mít problém.

„Rozhodčí při volných kopech nemusí tak striktně hlídat pozici míče a postavení bránících hráčů, kteří si opravdu dají pozor, aby vyznačenou čáru nepřekračovali. Zabrání se udělení zbytečných žlutých karet za nedodržení předepsané vzdálenosti a celkově se hra zrychlí. Bude to jednoznačný přínos,“ prohlásil asistent rozhodčího Martin Wilczek, který se s použitím spreje setkal před několika lety na mistrovství světa hráčů do 20 let, kde se věc teprve testovala.

(ps, Zdroj: FA ČR, foto: Petr Skála)