Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev: Jak získat plyn a nezaplatit ani dolar? Pomocí arbitráže

Kyjev: Jak získat plyn a nezaplatit ani dolar? Pomocí arbitráže

Možná Kyjev nezajímají lidé, možná ho nezajímá, že se už blíží zima. Všechny pokusy Ukrajiny dosáhnout kladné energetické bilance bez ruské pomoci krachují. Zdá se, že záchrana vlastních obyvatel nepatří k prioritám Kyjeva.

Ilustrační foto
10.říjen 2014 - 16:08

Rusko a Ukrajina pokračují v konsultacích za účasti EU ve snaze najít východisko ze vzniklé situace. Předcházející jednání o plynu zástupců Ruska, Ukrajiny a Eurokomise se konaly 26. září v Berlíně po více než tříměsíční přestávce. Byl na nich projednán „zimní plán“ na období do konce března. Stanoví, že Kyjev musí letos uhradit dluh za ruský plyn ve výši 3,1 miliardy dolarů a Gazprom dodá Ukrajině 5 miliard krychlových metrů plynu za cenu 385 dolarů za jeden tisíc kubíků za podmínky zálohové platby. Kyjev ale má řadu výhrad. Navrhl vlastní rozvrh splacení třímiliardového dluhu.

Jiří Paroubek: Porošenko ignoruje ekonomickou realitu

Připomeneme, že Ukrajina dostává dnes plyn pouze reversem z Evropy a dodávky z Ruska byly pozastaveny 16. června kvůli miliardovým dluhům Kyjeva.

"Podle našich údajů činí objem plynu v podzemních nádržích asi 17 miliard kubických metrů. Přitom použít letos v zimě je možné asi 11 miliard kubických metrů. Tohle nestačí, což chápe jak Eurokomise, tak i Kyjev. Bylo třeba přečerpat plyn do nádrží v létě. Dnes máme říjen a krajní termín načerpání plynu vyprší za nejpříznivějších podmínek koncem tohoto měsíce," uvedl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Ukrajina bude nevyhnutelně muset navázat dialog o plynu s Ruskem. Evropský revers z Evropy ji nezachrání a na Ameriku se spolehnout, jak vysvitlo, nedá. Značné dodávky zemního plynu z USA nejsou možné do konce nynějšího desetiletí, sdělil v pondělí americký ministr energetiky Ernest Monitz. Kyjevu tedy nezbývá než vyslyšet argumenty Moskvy. Nyní jde o humanitární katastrofu hrozící v zimě, jejímž přímým následkem může být další Majdan a pak úplný krach ukrajinské státnosti. Je to příliš velká hrozba, aby si mohl Kyjev dovolit rozmary.

Rusko a Čína změní energetickou mapu světa

Mezitím nedovoluje iracionální postoj Kyjeva dosáhnout aspoň nějakých dohod. Nyní, kdy nezbývá moc času do příchodu zimy, premiér Jaceňuk znovu pohrozil Moskvě Stockholmskou arbitráží, když nesleví Ukrajině v otázce ceny.

 (pe,prvnizpravy.cz,hlasruska,foto:arch.)