Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

Kišida: Jestli se vrátí Kurily Japonsku, budou pod ochranou USA!

Kišida: Jestli se vrátí Kurily Japonsku, budou pod ochranou USA!

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida nepřímo potvrdil v parlamentu, že v případě převodu  ostrovů jižních Kuril, budou uplatní se na ně povinnosti USA podle americko-japonské smlouvy o vzájemné spolupráci a bezpečnostní záruky.

Fumio Kišida, japonský ministr zahraničí
14. února 2017 - 22:02

To znamená, že USA budou muset bránit ostrov, stejně jako na celé území Japonska. Právě tato skutečnost, že na prahu Ruska budou americké vojenské základny, je ale je jedním z nepřekonatelných balvanů toho, aby Moskva vůbec uvažovala o předání ostrovů Japonsku.

„V souladu s dohodou Japonska a Spojených států, vztahuje se na všechny oblasti Japonska podle  pátého článku," cituje Kišida agentura RIA Novosti. To samé sdělil v rozpočtovém výboru dolní komory japonského Sněmovny reprezentantů na otázku, zda se Smlouva o vzájemné spolupráci a bezpečnostních zárukách vztahuje na ostrovech, pokud budou Ruskem převedeny.

Tokyo si činí nárok na jižní Kurilské ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomai a jejich převod  Japonsku jako podmínku pro uzavření mírové smlouvy s Ruskem, které na konci druhé světové války nebyla podepsána. V současné době vláda Rusku a Japonsku zvýšily spolupráci a intenzitu jednání o mírové dohodě, včetně přípravy projednat možnost společných ekonomických aktivit na jižním Kurilech, které Tokyo považuje za své vlastní.

Japonsko: Spolupráce s Ruskem? Až vrátí Kurily!

Postoj Moskvy je, že jižní Kurilské ostrovy se staly součástí Sovětského svazu po druhé světové válce a ruská svrchovanost nad nimi má odpovídající mezinárodní právní formalizaci. Dříve, ruský prezident Vladimir Putin v předvečer jednání s premiérem Japonska o územním sporu ohledně Kurilských ostrovů, řekl, že Moskva „neobchoduje s územím", a označil za klíčovou otázku mírovou smlouvu mezi oběma zeměmi.

V poslední uskutečnil japonský premiér Šinzó Abe dělal návštěvu Washingtonu s rozhovory s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, a obdržel ujištění o závazku USA plnit své povinnosti v oblasti bezpečnosti Japonska.

Rovněž americký ministr Rex Tillerson potvrdil záměr nové vlády Spojených států plnit povinnosti o ochraně Japonska, včetně sporných ostrovů Senkaku, které Číňané považují za své teritorium a říkají jim Diaoyu. Tillerson uvedl, že souostroví „spadá pod jurisdikci Japonska a je zahrnuté v pátém článku Smlouvy o vzájemné spolupráci a bezpečnostních záruk" mezi USA a Japonsku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)