Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Na Dnech NATO v Ostravě si armáda vysloužila uznání

Na Dnech NATO v Ostravě si armáda vysloužila uznání

 Předposlední zářijový víkend proběhly na mošnovském letišti Dny NATO & Dny vzdušných sil Armády České republiky. Na největší bezpečnostní show v Evropě se představili, a to jak na zemi, tak ve vzduchu, reprezentanti šestnácti států.

Obrázek mošnovském letiští proběhly Dny NATO & Dny vzdušných sil Armády České republiky
22.září 2014 - 09:15

Své mistrovství zde potvrdili také příslušníci české armády

Organizátoři akce připravili jednu významnou koncepční novinku. Každý rok bude jeden stát takzvanou speciální partnerskou zemí, která se představí v širším měřítku, než je standardní účast. Letošní partnerskou zemí bylo Polsko, které na letišti Leoše Janáčka prezentovalo svoji nejmodernější techniku a výzbroj.

Desetitisíce diváků mohly na letišti Leoše Janáčka obdivovat také profesionalitu příslušníků Armády České republiky. O skvělý úvod bezmála osmihodinového letového programu se postaral nadporučík Ondřej Španko s vyšší technikou pilotáže na podzvukovém bitevníku L-159 ALCA. Poté následoval zahajovací průlet Vzdušných sil AČR ve výjimečné sestavě Airbus A-319CJ a dvojice gripenů a alek. O špičkovém výkonu nadporučíka Martina Špačka s bojovým nadzvukovým letounem JAS-39C Gripen se hovořilo v superlativech. Nadšeným potleskem byli oceněni také kapitáni vrtulníků Mi-171Š podplukovník Martin Janďourek a kapitán Ladislav Zajíček a kapitán Marcel Kica (Mi-24/35) ze základny Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

Profesionálové AČR excelovali také v pozemních ukázkách. Z mnohých uvádíme útok mechanizované čety ze 7. brigády, motocyklovou četu Hradní stráže nebo ukázku jízdních vlastností tanku T-72M4CZ.

Nelze nevzpomenout i dílčí příběhy. Za všechny: prestižní ocenění konsorcia SAAB pilotům 21. základny taktického letectva majorům Martinovi Peldovi a Tomášovi Mertovi, respektive střelcům operátorům protiletadlového raketového kompletu RBS-70 desátníkovi Ladislavovi Novotnému a četaři Zdeňku Krausovi ze strakonického pluku.

Sobotního slavnostního zahájení se společně s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou zúčastnili také vrcholní představitelé resortu obrany v čele s Martinem Stropnickým a generálmajorem Josefem Bečvářem.

„Je strašně důležité vědět, zvláště v době, která z bezpečnostního hlediska není zdaleka nejlepší, že je Česká republika a její profesionální armáda plnohodnotnou součástí Aliance, která vychází z kolektivní obrany,“ řekl ministr obrany a dodal, že Dny NATO a Dny vzdušných sil AČR jsou největší letošní prezentací resortu obrany na veřejnosti.

Premiér Sobotka zahájil Dny NATO a Vzdušných sil AČR v Ostravě

„Akce není jen show pro diváky, ale tou nejlepší platformou pro veřejnost, aby se z bezprostřední blízkosti a osobně přesvědčila o profesionalitě našich vojáků. A že to lidi opravdu zajímá, je vidět na obrovské návštěvnosti. Jde o velice pozitivní skutečnost,“ zdůraznil Martin Stropnický.

(ps, Prvnízpravy.cz,  foto: Armáda ČR)