Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

Informace na hranici dezinformace, aneb kazetová munice a ČTK

Informace na hranici dezinformace, aneb kazetová munice a ČTK

Rusko je obviňováno, že krmí střední, západní a severní Evropu a polární medvědy  dezinformacemi a polopravdami čili útočí masivní propagandou. Ale podobně se chovají tzv. oficiální média hlavního proudu v našem prostoru také vůči Rusku.

Ruské letadlo v Sýrii
4. prosince 2017 - 07:20

Zažívám to každý den. Celý život jsem slyšel a četl až do roku 1990 v době socialismu, že všechno na západ od železné opony bylo buržoazně špatné. Dnes to platí obráceně o Rusku a  technologie propagandistického krafání zůstala stejná. Typická zpráva tohoto typu je zpráva ČTK o kazetových bombách. Sice podává reálnou informaci, ale tak, že pro běžného čtenáře je závěr jednoznačný: Syrská a ruská armáda jsou zlí hajzlíci, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Podívejme se na zprávu ČTK (Vydáno 30.11.2017): „Damašek - Zakázané kazetové bomby sovětské výroby, které při náletech na východní Ghútu použila syrská armáda, si jen tento měsíc vyžádaly životy deseti civilistů. S odkazem na dnešní sdělení organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) to uvedla agentura AP…“


Ve skutečnosti nejde o zakázané bomby, ale o bomby, které DOBROVOLNĚ některé státy nemají ve výzbroji, nepoužívají je ani nevyrábějí.

Úmluva o kazetové munici (Convention on Cluster Munitions – CCM) byla iniciována politickou deklarací přijatou na konferenci o omezení kazetové munice (KM) konané v Oslu ve dnech 22. – 23. 2. 2007. Účastnické státy, včetně ČR, tehdy deklarovaly, že do roku 2008 uzavřou právně závazný mezinárodní nástroj, jenž zakáže používání, vývoj, výrobu, skladování, držení a přesuny kazetové munice, která i po skončení bojů zůstává kvůli svým malým rozměrům jako neviditelná v trávě a obecně v terénu.

ČTK dále správně uvádí, že: „Kazetová bomba funguje tak, že se její plášť za letu otevře a do cílového území dopadnou desítky až stovky menších bomb. Některé ale po dopadu na zem neexplodují a roky pak ohrožují civilisty, podobně jako například nášlapné miny. Podle AI se kazetové bomby… začaly v Sýrii používat v září 2015. V té době se do války na stranu syrské vlády zapojilo Rusko.“

Dále o nezakázané munici ČTK píše neutrálně: „Mezinárodní dohoda, která zakazuje používat kazetové bomby, vstoupila v platnost v roce 2010 a ratifikovalo ji 102 států. Dalších 17 zemí dohodu podepsalo, ale neratifikovalo.“


A zde slušné chování ČTK končí, protože dále uvádí: „Rusko ani Sýrie dohodu nepodepsaly.“

Pro běžného čtenáře z toho opět vyplývá, že syrský Asad a ruský Putin jsou hajzlíci, když mají ve výzbroji tyto bomby, které jsou zakázány, ačkoliv nejsou zakázány. Slušná zpravodajská agentura by dodala, že mezi hajzlíky´, kteří mohou i nadále používat tyto válečnické hračky patří např. kamarádi Poláci, největší demokracie na světě čili USA, ale také např. Bělorusko, Litva, Rumunsko, Estonsko, Řecko, Izrael, Turecko, Čína, Indie, Pákistán, či Filipíny nebo Argentina. Kazetovou smlouvu nepodepsala absolutní většina tzv. islámských států.

Ještě jinak: Všechny státy na africkém pobřeží Středozemního moře kazetovou smlouvu alias úmluvu nepodepsaly, ani státy Blízkého východu (podepsal jenom miniaturní Libanon a Irák). V Asii se závazně zavázali k závazku nehrát si s kazetovými bombami jenom Afghánistán a Laos, a kdesi v moři se nacházející na okraji Asie ostrovní Japonsko.

Čili nejméně polovina světa na „Úmluvu o kazetové munici“ širokorozchodně kašle (states not party - státy nejsou smluvními stranami).  
 
(rp,františekroček,prvnizpravy.cz,foto:arch.)