Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Islyamov: Krym vrátíme Ukrajině, zablokujeme i námořní zásobování

Islyamov: Krym vrátíme Ukrajině, zablokujeme i námořní zásobování

Organizátor krymské blokády Lenur Islyamov představil plánykrymského dobrovolnického praporu na vrácení Krymu k Ukrajině.

Lenur Islyamov
27. prosince 2015 - 20:02

Lenur Islyamov uvedl, že jeho dobrovolnickému praporu bude poskytovat pomoc turecké ministerstvo obrany.

Aktivisté jsou přesvědčeni, že Rusko samo nabídne Krym zpět Ukrajině, protože během třech měsíců spadne cena ropy na 20 dolarů za barel.

Krymský podnikatel Lenur Islyamov kdysi zastával post místopředsedy krymské vlády, nyní je jedním z organizátorů blokády poloostrova. V Rusku byl v nepřítomnosti obviněn ze sabotáže.

V rozhovoru  pro ukrajinský portál Odessa Crisis media center, uvedl, že na Ukrajině se buduje  dobrovolnický prapor s názvem Noman Çelebicihan,  v kterém budou zastoupeni krymští Tataři. Prapor bude financován nejen dobrovolnými dárci, ale  bude čerpat i podporu tureckého ministerstva obrany.

Podle Islyamova brzy prapor dostane z Turecka kompletní sady oblečení a obuvi. Turecká vláda si uvědomuje, že Ukrajina zatím není schopna tak rychle reagovat, vysvětluje Islyamov tureckou pomoc.

Uvedl také, že v praporu Noman Çelebicihan by mělo být začátkem roku 560 lidí, praporu bude přiděleno číslo vojenské jednotky a bude  "střežit hranice Krymu na Krymu." 

"Úkolem praporu bude účinně blokovat Krym a to i jinými způsoby než nyní známe," uvedl Islyamov. Prapor bude dále blokovat dodávky potravin a měl by zaútočit i na "vodní" cestu, spojující Krym s Ruskem. Islyamov uvedl, že námořní dodávky by mohly být také zastaveny. A existují i další zajímavé způsoby jak blokovat Krym dodal.

Kyjev chce po Rusku další náhrady za okupaci Krymu

Donbas a separatisté

Islyamov vyjádřil myšlenku zabavení občanství separatistům a  poučit se tak z pobaltských států.

Islyamov v rozhovoru nevyloučil v předpovědi na rok 2016, že dojde ke zmražení situace na Donbasu, ke změně ukrajinské vlády.   Islyamov si přeje demisi Putina a dokonce i válku mezi Ruskem a Tureckem, cenu ropy 20 dolarů za barel a návrat Krymu na Ukrajinu.

Nicméně, v rozhovoru došlo i na realistické zhodnocení situace, kdy přiznal, že nyní  Krym blokuje více než 350 prochladlých  bojovníků Pravého sektoru a praporu Azov.

Na konci rozhovoru Islyamov vyzval Ukrajince, aby povstali a bojovali za svou zem.

(rp,prvnizpravy.cz,mkru,odessacrisismediacentrum,foto:arch.)