Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Podaří se Chládkovi omezit příjmy církevním školám?

Podaří se Chládkovi omezit příjmy církevním školám?

Česká i světová média to po nástupu papeže Františka nemají jednoduché. Často totiž kritizuje kapitalismus a jeho neoliberální podobu uplatňovanou v posledních desetiletích, což pro ně bylo doposud nepředstavitelné.

Tomáš Holub: S omezením financí pro církevní školy nesouhlasíme
9.červenec 2014 - 19:01

Papežově pozornosti v tomto smyslu neunikly ani vlastní řady, tedy církevní hodnostáři. Nemalá část z nich se totiž v mamonu sama zhlédla. Případ českých tzv. církevních restitucí (ve skutečnosti daru církvím, z nichž některé ani v době minulého režimu neexistovaly) toto potvrzuje. Přál bych věřícím, aby se jejich duchovní slovy papeže řídili. Ne se jen vezli na vlně popularity, kterou František skutečně svými sympatickými prohlášeními získal nejen pro sebe, ale pro celou římskokatolickou církev, komentuje činy církve Filip Zachariaš, předseda OV KSČM Vyškov.

Jen bych rád vyvrátil obecně zažitou nepravdu o tom, že církve si svá zařízení financují čistě ze svých prostředků. Například církevní školy podle zákona mohou čerpat příspěvek na žáka ve stejné výši jako školy zřizované státem. Pokud bychom přijali papežovu rétoriku, musel bych to brát tak, že církev vykrádá tímto funkce státu! , dodává Zachariáš.


Ministr školství Chládek chce omezit státní příspěvek pro církevní školy

Církevní školy by  od začátku školního roku 2016/2017 podle novely školského zákona měly přijít o státní dotaci na provozní náklady. Podle ministerstva školství totiž církve v rámci restitucí získaly peníze na to, aby jako zřizovatel mohly tyto náklady hradit samy.

"Ministerstvo školství dlouhodobě tvrdí bez ohledu na to, kdo resort vedl, že v případě financování církevních škol dojde ke změně v okamžiku majetkového vyrovnání s církvemi," uvedl ministr školství Marcel Chládek.

Připravovaná novela se dotkne i soukromých škol, které v některých případech mohou rovněž dostat finanční příspěvek na provoz. Výdaje na ně budou omezeny o rok dříve než u škol církevních, tedy od 1. září 2015. Podle ministerstva se jedná o sjednocení podmínek pro všechny typy škol.

"Církve neposkytují – na rozdíl od soukromých škol – vzdělání jen vybraným skupinám, pan ministr sám navštívil několik škol, které jsou pro ty nejchudší... kdyby tyto školy zřizoval stát, tak ho budou stát mnohem více," je přesvědčen sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Církevních mateřských a základních je po dvaačtyřiceti, středních škol církev provozuje 37 a vyšších odborných škol 12, vyplývá z ministerských statistik. Celkem je v Česku přes 10.000 škol od předškolního po vyšší odborné vzdělání.

Hejtmani chtějí spolufinancování od církve do zdravotnictví, sociální péče i školství

Hejtmani spočítali, že kraje poskytly církvím a církevním organizacím ze svých rozpočtů od roku 2001 v příspěvcích a dotacích částku přes 2,5 miliardy korun. Hejtmani chtějí s biskupskou konferencí jednat o možnostech spolufinancování projektů v oblastech zdravotnictví, sociální péče či školství, kde by se s kraji podílely i církve. Příkladem takové spolupráce by podle Haška mohl být rozvoj hospicové péče v České republice, výstavba nových hospiců i zajištění domácí hospicové péče.

A zase ty restituce, Michal Hašek chce jednat s Dukou

"Už dříve jsme avizovali tento úmysl Asociace krajů ČR, ale respektovali jsme běžící dialog Sobotkova kabinetu s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou. Protože je už nyní prostor pro naši iniciativu, požádám představitele církví o společné jednání," uvedl předseda Asociace krajů Michal Hašek.

Je skutečností, že jednání s církvemi, kdy sociální demokraté usilovali o snížení především finančních náhrad, uvízla na mrtvém bodě. Proti revizi tzv. církevních restitucí se ostře postavili lidovci a hrozili dokonce odchodem z koaliční vlády. Nyní je zřejmé, že vedení ČSSD rezignovalo na jeden ze svým silných předvolebních taháků.

Církevní restituce

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se během 17 let církvím postupně až na nulu snižuje příspěvek na podporu činnosti, který činil asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud.

(rp,foto:arch.)