Svátek má: Bartoloměj

Byznys

Velikost textu:

Doporučení MMF Ukrajině: Chcete peníze? Musíte zvýšit cenu plynu!

Doporučení MMF Ukrajině: Chcete peníze? Musíte zvýšit cenu plynu!

Cena plynu pro obyvatele by měla být stejná jako cena zaplacená dovozci, uvedl Jost Ljungman, šéf ukrajinské pobočky MMF.

Ilustrační foto
10. března 2018 - 13:20

"Různé ceny plynu, které současně působí na trhu, způsobují korupci, například si můžete koupit plyn za nižší cenu pro domácnosti a pak ho prodávat za vyšší cenu pro průmysl," upozornil Jost Ljungman.

Podle Ljungmana je z hlediska chudých, ekonomicky ohrožených domácností také prodej plynu za cenu nižší než tržní také neefektivní. Ukázalo se, že bohaté osoby, vlastnící velkých domů,  spotřebovávají velké množství plynu a stávají se tak dominantními odběrateli v režimu s levnějším plynem pro obyvatelstvo.

„Výchozím bodem musí být zavedení ceny plynu za tržní cenu, aby se mohli využívat příjmy pocházející z prodeje bohatým domácnostem k posílení systému komunálních dotací. Je důležité zajistit a sledovat, zda příjemci grantu jsou opravdu nezajištěné a nejvíce potřebné  domácnosti“ ,vysvětlil vedoucí kanceláře MMF na Ukrajině.

Porošenko odmítá požadavek MMF na vznik protikorupčního soudu

Mezinárodní měnový fond předložil Ukrajině čtyři požadavky na získání další tranše. Jednou z podmínek je zřízení  protikorupčního soudu a sjednocení ceny plynu na tržní úrovni, dalšími požadavky, které byly přijaty jsou důchodové reformy a zákon o privatizaci.

Není to poprvé, co MMF požaduje po Kyjevu zvýšení ceny zemního plynu pro obyvatelstvo. V tomto kroku se kabinet ministrů Vladimir Grojsmana dosud nerozhodl. Nedávno předseda vlády a ministr energetiky Igor Nasalik popřeli možnost změny.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko však řekl opak: "Vím, že vláda je připravena regulovat ceny plynu."

Později média uvedla, že vláda předložila MMF návrh na úpravu ceny plynu: V průběhu roku a půl od dubna 2018 se bude cena plynu zvyšovat čtvrtletně o 2-3%.

(rp,prvnizpravy.cz,biz.ua,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
110.8
CEZ
519
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
780.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
818
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
690
PHILIP MORRIS CR
13680
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
601.5