Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Pomůže stalingradské setkání oživit dialog mezi Ruskem a Německem?

Pomůže stalingradské setkání  oživit dialog mezi Ruskem a Německem?

Sergej Lavrov a Frank-Walter Steinmeier společně uctili památku mrtvých v bitvě o Stalingrad v roce 1943.

Frank-Walter Steinmeier a Sergej Lavrov
8.květen 2015 - 21:23

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pozval německého ministra Frank-Walter Steinmeiera k jednání do Ruska, konkrétně do Volgogradu. Steimeier se místu jednání, kde před 72 lety utpěla hitlerovská vojska porážku v bitvě o Stalingrad, nebránil.

Z letiště jeli oba ministři společně jednom autě, nejdříve se zastavili u pomníku sovětských vojáků a pak také společně položili květiny u památníku německých vojáků. Oba také navštívili památník Mamajevskou mohylu.

"Doufáme, že toto setkání nám pomůže nejen k oživení našeho dvoustranného dialogu, ale také se otevírají nové obzory možné spolupráce v klíčových mezinárodních a regionálních otázkách,"  řekl v předvečer jednání mluvčí ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič.

Rusko-německý dialog ve Volgogradu by měl oživit jednání o ukrajinské krizi, neboť se stále nedaří dodržovat a naplňovat minské dohody.

Minské dohody z 12.2.2015

Po několika jednáních za zavřenými dveřmi na závěrečné tiskové konferenci řekl Steimeier k situaci v Donbasu:  "Bez ohledu na to, jak těžké jednání bylo, bez ohledu na to, jak se liší naše názory, musím říct při vzpomínce na Stalingrad, že musíme spolupracovat na řešení ukrajinské krize, " a dodal,  "doufáme, že konflikt se bude řešit na základě minských dohod."

NATO a Rusko zřídily „horkou linku" - tohle už není legrace!

"Musíme se i nadále snažit o dodržování a naplňování minských dohod, máme velkou příležitost k pokračování této diskuse při návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové 10.května v Moskvě," řekl Lavrov.

(rp,prvnizpravy.cz,russkajagazeta,foto:arch.)