Svátek má: Sabina

Byznys

Velikost textu:

Historicky první podnikatelská mise do Íránu je v režii HK ČR

Historicky první podnikatelská mise do Íránu je v režii HK ČR

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) aktivně napomáhá zmírnit dopady současných sankčních opatření vůči Rusku představováním českých firem na alternativních zahraničních trzích. Nyní se chystá další mise do Íránu.

Prezentace činnosti Hospodářské komory ČR na webových stránkách
13.září 2014 - 11:35

Začátkem tohoto týdne vypravila podnikatelskou misi do Turecka a jeho závěrem vypravuje misi další, tentokrát do Íránu. Dvacet zástupců českých podniků v čele s HK ČR se už zítra vydává na historicky první podnikatelskou misi do Íránské islámské republiky, osmdesátimilionového trhu, který je s Českou republikou spojen tradičními kontakty vybudovanými již za první republiky. Mise se uskuteční ve dnech 13. – 17. září 2014, a to za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR a osobní účasti náměstka ministra Martina Tlapy.

„I když od dob první republiky uplynulo téměř jedno století, české výrobky mají v Íránu stále velmi dobré renomé,“ říká Ilja Mazánek, předseda Zahraniční sekce HK ČR, který podnikatelskou misi vede, a pokračuje: „Cítíme postupné uvolňování ve vztazích mezi Íránem a Západem a já věřím, že se do konce tohoto roku dočkáme harmonogramu jejich postupného rušení. V takové atmosféře je důležité být u celého procesu jako první, a právě k tomu by měla zásadní měrou přispět i tato podnikatelská mise.“

To, že jsou české firmy připraveny být ve správný čas na správném místě, ostatně deklaroval i prezident HK ČR Vladimír Dlouhý na setkání s náměstkem ministra zahraničních věcí Íránské islámské republiky Majidem Takhtem Ravanchim, který navštívil Prahu a HK ČR začátkem září 2014.  K potvrzení zájmu íránské strany o rozvíjení podnikatelských vztahů s českými firmami navíc došlo nejen ze strany náměstka íránského ministra, ale i chargé d’affaires Velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze J.E. Gholama R. Derikvanda, s kterým zástupci vedení HK ČR jednali v červenci 2014.

Bude v Turecku Hospodářská komora ČR studovat jejich hospodářství?

Podnikatelská mise mířící do Íránu je zaměřená především na obor dopravní infrastruktury, nechybí však ani energetický sektor, strojírenství, či farmaceutický průmysl. Dalšími perspektivními obory jsou i automobilový průmysl, ochrana životního prostředí a spolupráce se nabízí také na poli vědeckého výzkumu.

Již v pondělí 15. září 2014  se zástupci českého byznysu představí před svými protějšky na Podnikatelském fóru v Teheránu, které HK ČR realizuje ve spolupráci s Íránskou hospodářskou komorou, tradičním partnerem, s kterým má HK ČR podepsanou historickou smlouvu o kooperaci. Na programu mise je i návštěva firmy MAPNA Group, giganta na poli energetiky a strojírenství.

(ps, Prvnízpravy.cz, , Zdroj: Tisková zpráva HK ČR)
 
 Kurzy

1 $ USD 21.78  Kč
1 € EUR 25.67  Kč
1 £ GBP 28.72  Kč
1 CHF CHF 22.13  Kč
100 руб RUB 37.95  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
103.2
ČEZ
458
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
975.3
FORTUNA
145
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
966
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
875
PHILIP MORRIS ČR
16351
O2 C.R.
262.5
UNIPETROL
347.3
VIG
643.2