Svátek má: Nina

Politika

Velikost textu:

Prezident Zeman: Bandera byl ve skutečnosti masový vrah!

Prezident Zeman: Bandera byl ve skutečnosti masový vrah!

Prezident Miloš Zeman se má  setkat s novým ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem a vyslovil se proti uplatňování represí Kyjeva vůči východoukrajinským občanům.

Miloš Zeman, prezident České republiky
2.červen 2014 - 16:06

Prezident o krizi na Ukrajině hovořil v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

"Krize znamená riziko tisíců mrtvých. Já občas dostávám nenávistné dopisy buď jak od rusofilů nebo naopak od ukrajinofilů, když varuji před ruskou invazí na východní Ukrajinu, která by přinesla tisíce mrtvých, anebo naopak, když varuji před fašistickými bojůvkami strany, která se jmenuje Pravý sektor. A když odmítám označit ruskojazyčné obyvatelstvo Ukrajiny za teroristy. Jsou to prostě nespokojení občané," řekl prezident.

Podle prezidenta Evropská unie toho zatím v této věci „moc nepředvedla“ a připomněl cestu tří ministrů zahraničí EU do Kyjeva v lednu letošního roku. „Ta skončila dohodou, která byla porušena 24 hodin poté,“ poznamenal Zeman.

Kdo chce válku na Ukrajině
Petr Schnur: Zájemci o válku a malé státy v roli pomocných motorů

„Já sám bych uvítal, kdyby se pan prezident Porošenko, kterého jsem mimochodem již pozval do Prahy, sešel v Doněcku s Rinatem Achmetovem, s nímž jsem měl před třemi měsíci velmi zajímavou několikahodinovou diskusi. Je to nejbohatší muž Ukrajiny, je to chytrý člověk. A kdyby se pokusili, místo represí vůči civilnímu obyvatelstvu, což teď Ukrajina dělá, najít nějakou rozumnou dohodu. Oni by si také měli uvědomit, že jestliže tam skutečně dojde k občanské válce, takže pro Ruskou federaci to bude velmi pohodlná záminka, pro vnější invazi,“ zdůraznil prezident.

Na poznámku Moravce, zda to není tak, že Rusko tu občanskou válku vyprovokovává, skrze podpory separatistům právě na východě Ukrajiny, Zeman poněkud ironicky ocenil, že používá termín „separatisté“ a že nenasákl termínem „teroristé“. „Ale vždyť ukrajinská armáda, včetně paramilitárních organizací bojuje proti vlastním občanům,“ konstatoval prezident a zdůraznil opakovaně, že jsou to stále občané Ukrajiny.

Prezident upozornil ještě na jeden moment ukrajinské krize. „My jsme citově spojeni, v negativním slova smyslu, se jménem Ostapa Bandery. A nezapomeňte, že Bandera je na Ukrajině považován za národního hrdinu, jeho obraz visí na Majdanu, jeho socha je ve Lvově, no a ve skutečnosti to byl masový vrah,“ dodal ostře Zeman.
(kou, foto: reproČT)