Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Polsko nejspíše koupí ponorky od Švédů, Francouzi zase zapláčou

Polsko nejspíše koupí ponorky od Švédů, Francouzi zase zapláčou

Po nedávném stornování nákupu francouzských vrtulníků polskou vládou, se chystá nákup ponorek pro Polsko a vypadá to, že francouzská firma opět prohraje.

Ilustrační foto
15.říjen 2016 - 19:01

Polské ministerstvo obrany vypsalo výběrové řízení na nákup tří ponorek. Ačkoli dříve hlavním favoritem byla francouzská společnost DCNS s ponorkou Scorpene, nyní do soutěže vstoupil agresivně švédský Saab.

„Šance francouzské firmy DCNS prodat Polsku ponorky klesají a s největší pravděpodobností bude podepsána smlouva se švédskou společností Saab, " píše polský Nasz Dziennik.

Objem zakázky na tři ponorky se odhaduje na deset miliard dolarů.

Stockholm uzavřel dohodu o spolupráci s polským obranným průmyslem v mnoha odvětvích, a to nejen při stavbě lodí.

Švédský  Saab  nabízí lodě třídy A-26, francouzská společnost DCNS nabízí lodě Scorpene, které byly ve výběrovém řízení favoritem.

Důvod polské změny je  zhoršení polsko-francouzských vztahů po zrušení kontraktu na 50 vrtulníků od francouzské společnosti  Airbus. Francouzi to vzali jako urážku, kdy před posledním podpisem Poláci couvli a Francois Hollande potom odmítl jet do Varšavy na oficiální návštěvu.

Polské ministerstvo obrany si stěžovalo na ostudný postoj Francie

Soutěže se také účastní německý Thyssen Krupp Marine Systems, ale ten moc šancí nemá.

Švédové nabízejí maximální spolupráci. Podle zpráv z médií, švédská ponorky A26 budou postaveny v Polsku, Výzbroj, radary budou pravděpodobně od norského Naval Strike Missile (NSM), které  již polské námořnictvo používá.

Podle jedné z původních variant mohlo Polsko koupit ponorky společně s Norskem, tím by se snížily náklady.

(rp, prvnizpravy.cz,kresy.pl,foto:arch.)