Svátek má: Nina

Politika

Velikost textu:

Hlasování o nedůvěře Jaceňukovi bylo jen divadlo!

Hlasování o nedůvěře Jaceňukovi bylo jen divadlo!

Místopředsedkyně Národní rady Oksana Syrojdová tvrdí, že neúspěšné hlasování o odstoupení kabinetu s premiérem Arsenijem Jaceňukem bylo divadlem, v němž prezident Ukrajiny Petro Porošenko ponížil parlament.

Arsenij Jaceňuk a Petro Porošenko
17.únor 2016 - 22:02

„Samozřejmě to bylo domluvené. Byl to plánovaný scénář, který byl iniciován prezidentem a rozehrán v parlamentu, a jeho cílem bylo ponížit Národní radu. Protože místo toho, aby prezident sám inicioval vyhlášení nedůvěry vládě, kdy prezident apeloval na samotnou vládu a později přesunul tuto odpovědnost na parlament," řekla Syrojdová, informovala agentura Interfax.

Jaceňuk přežil klinickou smrt, Nejvyšší rada ho neodvolala

Ačkoliv samotný návrh na vznesení otázky nedůvěry vládě organizoval Blok Petro Porošenka, při rozhodujícím hlasování bylo pro návrh vyslovení nedůvěry pouze 97 poslanců ze 136 poslanců prezidentovy strany. Celkově bylo zapotřebí 226 hlasů a pro rezignaci hlasovalo 194 ukrajinských zákonodárců. Vládu podpořily poslanecké skupiny oligarchů Achmetova a Kolomojského.

Ukrajina směřuje k „politické propasti", uvedl v článku pro Politico americký politolog Adrian Karatnycky. Podle něj ukrajinská vládnoucí elita „dělá, co umí nejlépe: Jedná nezodpovědně."

Rezignace vlády Ukrajiny se nepodařila, neboť rozhodnutí bylo učiněno pod tlakem ze Západu. USA a Evropa dala Kyjevu najevo, že odchod vlády a nové volby jsou nepřijatelné, zdůraznil politický analytik, a citoval své zdroje.

„Konflikt mezi prezidentem a premiérem nebyl vyřešen, krize eskaluje," reagoval Die Welt. V případě, že se koalice v parlamentu rozpadne a Kyjev bude muset uspořádat nové volby, bude to nový šok pro zemi, navíc hodnocení Petro Porošenka je u obyvatel nízké. „Stále více Ukrajinců věří, že sliby z Majdanu nejsou splněny, a vůle bojovat proti korupci není dost silná. Kritika narůstá i na Západě." uvedl deník.

„Porošenko se snaží získat kontrolu nad situací. Zůstává však otázkou, zda to ve střednědobém horizontu dokáže, neefektivní změny ve vládě nejsou zárukou stability," dodal Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, interfax.ru, foto: arch.)