Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Vesti: Ukrajince odnaučí ruský jazyk pokutami a vězením

Vesti: Ukrajince odnaučí ruský jazyk pokutami a vězením

Po zavedení kvót na ukrajinský jazyk v televizi se ukrajinští poslanci rozhodli změnit dosavadní zákon o základech státní jazykové politiky.

Ilustrační foto
21.březen 2017 - 10:15

Jak napsal deník Vesti, nový radikální jazykový zákon, který má vysokou šanci, že bude přijat parlamentem, zavede totální ukrajinizaci a sankce za jeho nedodržování, a to až do trestní odpovědnosti.
 
Za očividné benevolence Západu, plného "hodnot a lidských práv", se tak zřejmě opět prosadí drastický jazykový zákon, jehož varianta vedla po převratu v Kyjevě roku 2014 k odporu ruskojazyčné menšiny v Donbasu a na Krymu.

Za cíl si nový projekt klade nahradit stávající zákon „O základech státní jazykové politiky", vypracovaný ještě předchozím parlamentem.
 
Na rozdíl od svého předchůdce, se nová legislativa vztahuje na naprosto všechny aspekty života. Například návrh zakazuje překlady do ruštiny nebo jakéhokoli jiného jazyka vlastní jména a názvy státních orgánů a názvy měst by měly znít v ruštině s ukrajinskou příchutí: „Dnipro", "Kyiv", „Zaporožžja".
 
Předpokládá také, že ukrajinsky budou muset mluvit prodavačky, lékaři a zdravotní sestry v nemocnicích, učitelé ve školkách a školách. Ale jako výjimka, aby se respektovala práva národnostních menšin, se mohou objevit v některých oblastech ruskojazyčné školy a školky. Zároveň se uvádí, že závěrečné zkoušky a další studium na vyšších a středních školách musí být pouze v ukrajinštině.
 
Dohlížet na jazyková pravidla budou zvláštní komisaři a inspektoři - 27 jazykovědců či právníků starších 30 let, s dokonalým ovládáním rodného jazyka.
 
Podle analytika Ruslana Bortnika bude mít úřad nakonec stovky zaměstnanců.

Poradce ministra vnitra Avakova vyzval k násilné "ukrajinizaci" Donbasu!

Budou sledovat projevy politiků, práci vládních agentur a budou mít možnost obracet se na policii. Budou přijímat stížnosti od veřejnosti, pokud někdo nebyl schopen získat informace nebo službu v ukrajinštině. Přičemž k podání stížnosti může dojít až dvou letech. Komisař může si vyžádat expertízu, aby prověřil státní orgány, soudní rozhodnutí, disertace, média, kulturní akce. Nedodržení jazykových norem bude pokutováno pokut až do trestního stíhání.
 
Političtí analytici otevřeně poukazují, že jazykový zákon je diskriminací velké části Ukrajinců.
 
„Nemalá část ukrajinské společnosti ukrajinskojazyčná. Nicméně ruština zůstává jazykem domácí komunikace 70% rodin. Pro ně je tento zákon diskriminační. Reakce na to se může projevit ve dvou formách. Buď tito lidé půjdou do vnitřního exilu, odříznutí od státu, nepřijímaje jeho politiku nebo začnou masové protesty," konstatuje politolog Michail Pavlov.
 
Ale v daném případě jsou šance na přijetí zákona velmi vysoké, poukazuje list. Důkazem toho je impozantní skupina autorů (téměř 40 poslanců z různých frakcí) a shoda parlamentu kolem jazykového problému, který se ukázal při projednávání návrhů zákonů na zavedení jazykových kvót pro rozhlas a televizi.
 
"Možná, že se některá pravidla zmírní době hlasování. Pokud bude ponechán v této podobě, nikdo nebude moci mluvit rusky u soudů, v obchodech, restauracích. Nemožné bude moci cokoliv vyhlásit v ruštině, nebo si koupit noviny nebo knihu. Ve své současné podobě je anachronismem, který je v rozporu s ústavou, která jasně uvádí: ruský jazyk a další menšinové jazyky by měly být k dispozici k volnému použití a rozvíjení. Politici se rozhodli regulovat používání jazyka a v tomto smyslu zaútočili na svobodu a lidská práva," říká Ruslan Bortnik.

Odborníci zdůrazňují, že takové drsné metody se používají, když je potřeba uspořádat volby v nepříznivých ekonomických podmínkách.
 
„Je to velmi primitivní, ale velmi účinná a efektivní technologie. Na návrh politiků se začnou lidé  dělit na „naše“ a „cizí“. Pokud jste patriot, měli byste dodržovat kvóty, pokud se tak nestane, jste agent Kremlu a nemáte hlasovací právo. Vláda má vážné problémy jakmile se rozhodla opět rozdělit zemi do táborů na základě jazyka. Ano, tato politika bude moci získat body u zradikalizovaných voličů, ale pro zemi jako celek je to velmi špatné, protože konfliktní nálady vystupují do popředí," upozornil politolog Andrej Zolotarev.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti-ukr.com, foto: arch.)