Svátek má: Zlata

Byznys

Velikost textu:

Rusko a Čína rozhoupávají americky dolar

Rusko a Čína rozhoupávají americky dolar

Sblížení Ruska a Číny ohrožuje postavení amerického dolaru, soudí experti. V průběhu nedávné návštěvy v Moskvě premiéra Státní rady ČLR Li Kche-čchianga potvrdily obě strany vzájemné přání maximálně zvýšit vzájemné vyrovnání v rublech a juanech.

Ilustrační foto
10.listopad 2014 - 18:06

V květnu podepsaly Gazprom a CNPC 30letou smlouvu o dodávkách plynu do Číny v celkové částce 400 miliard USD. První platby podle této smlouvy byly uskutečněny swapy v juanech. Tak třeba ruská Centrální banka otevřela swapovou linku s čínskou Lidovou bankou na 150 miliard juanů (24,5 miliardy USD) na tři roky. Takže mezinárodní transakce v energetice byla uskutečněna bez účasti dolaru, v juanech. Jednotlivá rusko-čínská smlouva nemůže samozřejmě nijak ovlivnit osud dolaru. Jsou ale důvody k domněnce, že také jiné obchodní smlouvy ve světě se budou uzavírat bez americké měny, podotýká analytik Andrej Vinogradov:

"Objem obchodu mezi Čínou a Ruskem je dost velký, a potřebujeme stabilitu. Volatilita kurzu ruble vůči dolaru má záporný vliv na dvoustranné obchodně ekonomické vztahy RF a ČLR. Proti mají obě strany zájem na tom, aby se vyhnuly kurzovnímu riziku. Jedním ze způsobů stabilizace může být přechod k výpočtům v národních měnách."

Země BRICS si dělají zásoby na černý den i paralelu k MMF

Otevření swapové linky mezi Centrální bankou RF a čínskou Lidovou bankou je právě prvním krokem ke stabilizaci, podotýká Andrej Vinogradov. Kvůli západním sankcím cítí ruské společnosti nedostatek levných půjček. V těchto podmínkách je swap v juanech východiskem, protože Centrální banka RF nebude muset kupovat dolary na trhu.

Zajímavé ale je, že snížit závislost na dolaru se snaží také jiné země, pro něž neplatí západní sankce. Letos v létě podepsaly hlavy států BRICS dohodu o založení poolu valutových rezerv a Nové banky pro rozvoj. V podstatě jde o regionální mini analogy MMF a Světové banky (které se nyní změnily v nástroje politického nátlaku ze strany USA).

Víc než to: dokonce americké společnosti přecházejí na výpočty v juanech. Podle údajů SWIFT jen během tohoto roku se zvýšil objem transakcí v čínské měně trojnásobně. Americkým společnostem je výhodné zbavit se dolaru ve výpočtech se svými čínskými partnery, protože v případě dolarových transakcí se zvyšují komerční náklady.

Zdá se, že Peking se vážně zamyslel nad tím, aby vytvořil konkurenta světové rezervní měny. Čínská vláda nastoupila linii na postupnou liberalizaci měnové politiky. Byl rozšířen obchodní koridor, v jehož rámci se může měnit kurz juanu, a zrušena řada omezení pohybu kapitálu.

Zatím však podíl juanu v obchodě neodpovídá místu Číny ve světové ekonomice. Ani jedna centrální banka kromě čínské nemá rezervy v čínské měně. Juan není ani platební měnou v systému CLS, na něhož připadá více než polovina všech mezinárodních konverzních měnových operací.

Takže se sotva podaří rychle snížit závislost na dolaru. Připadá na něj i nadále přes 70% světových plateb. A juan je zatím na sedmém místě ve světě podle frekvence použití. Počet zemí, které chtějí pracovat přímo s juanem mimo dolar, se však neustále zvyšuje.

(kou, Hlas Ruska, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

1 $ USD 21.93  Kč
1 € EUR 26.03  Kč
1 £ GBP 29.57  Kč
1 CHF CHF 22.51  Kč
100 руб RUB 38.25  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
88.3
ČEZ
433.3
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
953.6
FORTUNA
141
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
973
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1006
PHILIP MORRIS ČR
15980
O2 C.R.
275.5
UNIPETROL
344.5
VIG
640.8