Svátek má: Michaela

Byznys

Velikost textu:

Budeme ještě potřebovat euro? Razí se už zlatý dvouhlavý orel

Budeme ještě potřebovat euro? Razí se už zlatý dvouhlavý orel

Ruský prezident Vladimir Putin nechal spustit akci „dvouhlavý orel“ v reakci na neustále se stupňující ekonomické sankce vůči Rusku.

Vladimir Putin, ruský prezident
20.květen 2014 - 16:06

Projekt Dvouhlavý orel požaduje od Centrální banky Ruské federace,  aby zahájila produkci 50rublových zlatých mincí obsahujících 0,1244 trojské unce čistého zlata, která se stane světovou alternativou jak k americkému dolaru, tak k euru při obchodování se zásobami energie.

Důvodem k Putinově spuštění projektu Dvouhlavý orel bylo  zablokování převodu z ruské ambasády v Astaně (Kazachstán) pojišťovací společnosti Sogaz, které provedla americká banka JPMorgan prostřednictvím SWIFTu. Projekt Dvouhlavý orel zahrnuje i vytvoření nového  vyrovnávacího platebního systému, který umožní Rusku vystavět nadaci, která by velmi brzy mohla vytvořit alternativu k bankovnímu systému společnosti SWIFT

Zlatý rubl může znamnenat stabilitu, ale pro USA také krizi
"Zlatý rubl, tzv.zlatá měna  by znamenala určitou stabilitu proti současné obchodovatelné měně dolaru. Je pravděpodobné, že Rusko, které má největší zlaté zásoby  na světě v trezorech i v ložiscích budou následovat další státy společenství  BRICS," uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál Martin Koller, vojenský analytik.

"Vznik této nové obchodovatelné měny bude znamenat těžký úder pro měny, které jsou virtuální, jako je například britská libra ze 40%. Naše republika  se  svých zlatých rezerv zbavila a tak výhledově taky na tom nejsme dobře. Dolar by to také pocítil, možná že vzhledem k výši zadlužení USA by to vedlo k těžké hospodářské krizi," pokračuje Koller.

"Evropa si hraje na imperiální mocnost a nemá na to, vzniknou zde problémy sociální, politické a za pár let, tak  asi 10,  tady mohou zvítězit  fašisté podporovaní  masou nespokojených a chudých občanů," dodal Koller.

BRICS je označení společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. V současné době státy BRICSu tvoří přibližně 26,6 % územní plochy všech zemí a žije v nich 42,2 % obyvatelstva planety. V r. 2010 jejich celkový HDP činil 18,48 bilionů USD. V současnosti probíhají jednání o vstupu Argentiny do společenství BRICS.

Česká národní banka bude držet kurz koruny do roku 2015

ČR by měla zavést euro, řekl Zaorálek
"Jsem přesvědčen, že je potřebné, aby Česká republika měla konkrétnější plány a že v průběhu několika let budeme schopni předložit konkrétní datum (převzetí eura)," řekl Zaorálek v diskusi věnované Evropské unii na konferenci Globsec v Bratislavě.

Ministr připomněl, že podle koaliční smlouvy budou ČSSD, ANO a KDU-ČSL připravovat Českou republiku na vstup do eurozóny a že to podle něj bude odhadem otázka pěti až šesti let. Zdůraznil, že podmínkou vstupu do Evropské měnové unie je i shoda na tomto kroku v samotné ČR.

Babiš: Přijetí eura není cílem naší koalice
"Přijetí eura určitě není cíl naší koalice. My jsme o tom nikdy nemluvili a pokud pan Zaorálek o tom mluví, nevím, z čeho vychází," prohlásil  Andrej Babiš. Podle něj česká ekonomika není na přijetí eura připravena.

(rp,foto:arch.)Kurzy

1 $ USD 21.80  Kč
1 € EUR 25.72  Kč
1 £ GBP 28.77  Kč
1 CHF CHF 22.22  Kč
100 руб RUB 37.97  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
100
ČEZ
455.1
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
974.9
FORTUNA
144.6
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
964.9
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
870.1
PHILIP MORRIS ČR
16479
O2 C.R.
256.6
UNIPETROL
343.8
VIG
647.4