Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Průzkum SANEP: Okamura v šoku, komunisté jásají!

Průzkum SANEP: Okamura v šoku, komunisté jásají!

Aktuální průzkum společnosti SANEP posílá do dolní komory parlamentu sedm stran. S velkým náskokem by zvítězila ČSSD před komunisty, do Sněmovny by se dostala ODS a TOP 09 a doplnili by je zemanovci, lidovci a hnutí ANO 2011 Andreje Babiše.

Tomio Okamura a Vojtěch Filip
19.září 2013 - 08:00

ČSSD si za cíl vytkla výsledek přesahující třicet procent, SANEP ji však v exkluzivním průzkumu pro deník BLESK přisoudil jen 25,6 procenta, což v přepočtu představuje 62 poslanců. Komunisté by za 17,8 procent obsadili 43 křesel, což by byl od roku 1989 jejich nejlepší výsledek.Třetí TOP 09 by se ziskem 12,8 procenta měla 31 poslanců a čtvrtá ODS by zisk 8,2 procent přetavila ve 20 mandátů. Se ziskem 7% by se do sněmovny dostala SPOZ, následovaná hnutím ANO 2011, které by získalo 6,2% voličských hlasů.

Sedmou stranou, která by se tento týden dostala do Sněmonvy, by byli lidovci. KDU-ČSL by získala 5,3% hlasů.

K volbám by se podle agentruy SANEP dostavilo v tomto týdnu 54,5% voličů. Toto číslo se diametrálně liší od jiných průzkumů, např. TNS Aisa (průzkum pro ČT) nebo Medea Research (průzkum pro časopis Týden), které odhadují volební účast shodně nad hranicí 70%.

Agentura SANEP bude zpracovávat volební průzkumy včetně volebního modelu v rámci ČR exkluzivně pro deník BLESK. Výsledky těchto průzkumů bude deník  přinášet svým čtenářům pravidelně každou středu.

(aj,pl,foto:arch.)