Svátek má: Teodor

Byznys

Velikost textu:

Nejúspěšnějším pivovarem se stal Pivovarský dvůr Zvíkov

Nejúspěšnějším pivovarem se stal Pivovarský dvůr Zvíkov

V sobotu 21. března proběhl devátý ročník degustační soutěže Jarní cena českých sládků. Nejúspěšnějším pivovarem se stal Pivovarský dvůr Zvíkov. Na Jarní ceně českých sládků se také předávalo ocenění Stanislavu Bernardovi za přínos minipivovarům.

Ocenění pro nejúspěšnější pivovar
22.březen 2015 - 15:42

Pořadatelem soutěže je Českomoravský svaz minipivovarůa jeho prezident Jan Šuráň k akci říká:„Jarní cena českých sládků je největší a nejprofesionálnější soutěž pouze pro minipivovary, které jsou nejdynamičtější částí pivovarského průmyslu, rostou tempem 20% ročně.“

V letošním roce se degustovalo 430 vzorků piva ze 115 pivovarů. Přitom před osmi lety začínala skromně, za účasti 27 pivovarů a 40 vzorků piva.

Na Jarní ceně českých sládků bylo také předáno ocenění Stanislavu Bernardovi z Rodinného pivovaru Bernard za dlouhodobý přínos a podporu minipivovarů, jelikož právě on se před lety zasloužil o to, aby minipivovary platily poloviční spotřební daň. Odhaduje se tak, že ročně ušetří asi 50 milionů korun. Stanislav Bernard byl také jmenován čestným prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů. „Velice si toho vážím a těší mě hlavně to, že jsme výrazně na počet obyvatel počtem minipivovarů předstihli například Německo,“ uvádí Stanislav Bernard.

V předvečer Jarní ceny českých sládků se také konala 7. valná hromada Českomoravského svazu minipivovarů, na které byli přijímáni noví členové. V současné době má svaz 94 činných členů a 10 přispívajících, 2 minipivovary ukončily činnost. V rámci valné hromady také proběhly vzdělávací semináře pro sládky minipivovarů.

„Aby se minipivovary udržely na trhu, musí dostávat zákazníci kvalitní pivo. Otázka kvality je při výrobě piva stěžejní, proto pro naše členy pořádáme vzdělávací semináře,“ dodává Šuráň.

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky byly zařazeny do 14 kategorií (světlé pivo výčepní,český světlý ležák, polotmavý ležák,tmavý ležák,pšeničné pivo,speciální piva světlá,speciální piva tmavá,speciální piva silná,speciální piva polotmavá,piva typu Pale Ale, silná piva typu India Pale Ale a piva typu Stout). Piva hodnotilovíce než 80 degustátorů, kteří se střídali v 7 základních degustačních komisích (z nichž každá měla 7 členů) a speciálních finálových komisi.

Výsledky soutěže Jarní cena českých sládků

O Českomoravském svazu minipivovarů:
Českomoravský svaz minipivovarů byl založen 16. dubna 2011 32 restauračními pivovary, jako reakce na neustále rostoucí počet restauračních a produkčních minipivovarů a v současné době má 72 členů. Českomoravský svaz minipivovarů slouží jako profesní organizace, která poskytuje poradenství, vzdělávací servis a školení a v neposlední řadě informační servis o vhodných zdrojích a surovinách pro výrobu piva.

(prvnizpravy.cz,Tereza Melišová,foto:Danie Šabík)Kurzy

1 $ USD 21.81  Kč
1 € EUR 25.67  Kč
1 £ GBP 28.76  Kč
1 CHF CHF 22.14  Kč
100 руб RUB 37.96  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
103.2
ČEZ
458
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
975.3
FORTUNA
145
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
966
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
875
PHILIP MORRIS ČR
16351
O2 C.R.
262.5
UNIPETROL
347.3
VIG
643.2