Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Uspěchaná a populistická. Spor o novelu loterijního zákona

Uspěchaná a populistická. Spor o novelu loterijního zákona

Dnes pokračuje mimořádná schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která má opět na programu mimo jiné také sporný návrh novely loterijního zákona.

Andrej Babiš, ministr financí, lídr ANO
16.červenec 2014 - 11:02

Návrh, který předložila skupina poslanců především z hnutí ANO a KDU-ČSL, se na programu objevil navzdory nesouhlasu ministra financí Andreje Babiše. Ten již dříve dopisem upozornil předsedu Sněmovny Jana Hamáčka na probíhající notifikační proces u Evropské komise, během kterého musí být všechny legislativní práce na návrhu pozastaveny.

Lhůta, po kterou není možné návrh zákona přijmout, skončí přitom 25. července, tedy až deset dní po zahájení mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Ani dnem uplynutí lhůty však nesmí být předpis přijat, a to až do okamžiku, kdy se EK písemně vyjádří k návrhu zákona, případně uplatní připomínky, upozornil Babiš. Návrh novely přitom již dříve vzbudil rozporuplné reakce, když se ho předkladatelé pokusili prosadit na program červnové schůze, přestože k novele měla vážné výhrady vláda. Ta v návrhu, jehož hlavním autorem je náměstek ministra financí Ondřej Závodský, našla řadu legislativních nedostatků.

Kromě vlády poukazují na další vážné nedostatky novely i české loterijní společnosti, prostřednictvím asociace SPELOS. „Je s velkým podivem, že je novela přijímána před dokončením komplexní vládní studie o hazardním hráčství, kterou zpracovává Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti. Logicky tak nemůže (nebo nechce?) reflektovat její relevantní výsledky ani doporučení skutečných odborníků. Nabízí se tedy otázka, zda není skutečným zájmem předkladatelů pouze likvidace tohoto druhu podnikání a zda novela cíleně nevznikala jen na základě neodborných proklamací tzv. „bojovníků proti hazardu“, jejichž názory také odráží“ uvedl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

Provozovatelé loterií upozorňují tak na to, že novela nebere v potaz ani možné dopady na nezaměstnanost, daňové úniky, fungování řady podnikatelských subjektů či hrozbu arbitráží. Projednáváním návrhu i přes pravidla EK, na která upozorňuje ministr Babiš může také vzbudit další negativní reakce ze strany Evropské unie. Ta již dříve Českou republiku upozorňovala na nedostatky v legislativě, která nerespektuje požadavky na stanovení jasných a transparentních podmínek pro vydávání a odnímání povolení k provozování loterií.

(red, foto: pl)